Svátek má: Zlata

Komentáře

ČNB ve vyčkávacím módu

Už tento týden bude letošní čtvrté zasedání bankovní rady ČNB.

Sice se od něj tentokrát nic nečeká, ale přesto může naznačit, jak moc se – po vzoru nejvýznamnějších centrálních bank – šíří holubičí nálada v místní centrální bance. Ještě než odstartoval týden mlčení se někteří bankéři vyjadřovali poměrně jasně ve směru ponechání sazeb beze změny, nicméně zazněl i hlas o dalším možném zvýšení sazeb. Asi nejvýznamnějším sdělením byla relativizace aktuálního – od prognózy často odchýleného – kurzu koruny, který ještě v nedávných dobách rozhodování centrální banky výrazně ovlivňoval. Červnové zasedání proto bude vlastně takovým průzkumem nálad panujících v bankovní radě.

Další krok k tzv. normalizaci sazeb se s největší pravděpodobností letos už neodehraje, nicméně k dobru je třeba připsat, že se ČNB podařilo alespoň se v době konjunktury přiblížit se na dohled k neutrálním úrovním sazeb, zatímco třeba ECB zřejmě začne řešit, jak ještě více uvolnit už tak super uvolněnou měnovou politiku.Bankovní rada sice tentokrát nebude dumat nad novou prognózou, která by mohla zohlednit ochlazení v zemích eurozóny, nicméně je pravděpodobné, že alespoň ve svém komuniké zvýrazní číhající zahraniční rizika a nejistoty. Výsledky české ekonomiky sice stále ještě kontrastují s vývojem na západ od našich hranic zejména díky silné domácí poptávce, nicméně dlouhodobá nejistota nakonec může i tento trend zvrátit. Tím spíše je na místě opatrnost v dalším přitvrzování měnové politiky i případných regulací.

A vlastně i při samotném hodnocení současné a očekávané situace. Sice už nějaký čas prosakují nepříznivé zprávy z některých průmyslových oborů, nicméně celkové výsledky průmyslu – jako největšího tuzemského odvětví – včetně nových zakázek drama na obzoru neindikují. Na změnu celkové nálady v ekonomice to však časem stačit může. Nakonec není to ani šest let, kdy si zkušeností opatrného utrácení a škrtání investic místní ekonomika naposledy prošla. ČNB si nicméně může dovolit komfort opatrného vyčkávání a stejně tak může ignorovat dramatická očekávání finančních trhů, které už nyní kalkulují s dvojím snížením sazeb na horizontu jednoho roku.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
81%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%