Svátek má: Stanislava

Komentáře

Cesta k pádu Nečasovy vlády opět otevřena?

Zdá se, že již můžeme být v poslední fázi nekončící politické krize pod názvem Nečasova vláda. Za necelé dva roky své existence dokázal tento kabinet téměř zkompromitovat pojem parlamentní demokracie a tržní ekonomiky jako takové.


Již 53% v nedávném průzkumu oslovených občanů se vyjádřilo, že dává, při porovnání dnešního režimu s tím komunistickým, přednost tomu komunistickému. To je pro Nečasovu vládu strašlivé vysvědčení. Strany vládní koalice před volbami v květnu 2010 dokázaly – ve spolupráci se snaživými českými médii – pod falešnými a lživými hesly boje proti dinosaurům a hrozícího státního bankrotu ve stylu Řecka oblbnout většinu voličů. Dnes si občané musí sami říci, zda se ve volbách v květnu roku 2010 opravdu rozhodli nejlépe, jak mohli...

Vláda P. Nečase vesele pokračovala v rychlém navyšování dluhů státu. Korupce se za její patronace rozbujela měrou nevídanou. Vláda prosadila kontroverzní důchodovou reformu, která bude znamenat přínos jen pro soukromé penzijní fondy a nebude znamenat ani dlouhodobě udržitelné veřejné finance, ani dlouhodobě udržitelné důchody. Církevní restituce jsou v pojetí Nečasovy vlády reparacemi českého národa vůči katolické církvi. Vláda protlačila legislativním procesem kuriózní Občanský zákoník, který jakoby se vracel k polofeudálním právním pořádkům někdejší Habsburské monarchie na počátku 20. století atd. a tak podobně.

Jedna krize vlády stíhá druhou. Ta poslední, fatální byla překonána právě před týdnem. A již je tady další existenční krize vlády. Část podařené strany VV kolem K. Peake se oddělila od zcela zkompromitované bártovsko - johnovské party. Tento akt zoufalství by dával jistý politický smysl jen ve chvíli, kdy spiritus movens této akce, K. Peake, na svou stranu získá alespoň deset svých kolegů z VV.

Zdá se ale, že toho K. Peake není schopná. Pokud by nicméně získala na svou stranu alespoň deset kolegů z dosavadního klubu VV, vláda by se opírala o solidní parlamentní většinu 103 – 104 mandátů. S tou by vláda mohla vydržet až do konce volebního období v květnu 2014. A byla by to nakonec konzistentnější většina nežli sněmovní většina opírající se o nevyzpytatelného Bártu a zmateného Johna.

Má dlouhá politická zkušenost mně ale říká, že K. Peake není uhnětena z takového těsta, aby se stala gravitačním polem, které dokáže přitáhnout potřebný počet poslanců z VV na svou stranu.

Pokud by nová vládní většina (ODS + TOP 09 + Peakeovci) dosáhla počtu pouhých 101 poslanců, vláda by se dříve anebo později dostala do krize znova. Problém by v takovém případě byl v tom, že řada koaličních poslanců by celou věc pochopila jako příležitost k nekonečnému vydírání, v němž by se Nečasova vláda dříve či později utopila.

Zdá se, že volby do sněmovny jsou neodvratné ještě do konce letošního června. A s těmito volbami se zhroutí politické pozice české pravice. A jako papír shoří všechny vládou již prosazené kontroverzní zákony. Zaplať pánbůh za to!

Jiří Paroubek

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%