Svátek má: Vojtěch

Komentáře

Cesta k pádu Nečasovy vlády opět otevřena?

Zdá se, že již můžeme být v poslední fázi nekončící politické krize pod názvem Nečasova vláda. Za necelé dva roky své existence dokázal tento kabinet téměř zkompromitovat pojem parlamentní demokracie a tržní ekonomiky jako takové.


Již 53% v nedávném průzkumu oslovených občanů se vyjádřilo, že dává, při porovnání dnešního režimu s tím komunistickým, přednost tomu komunistickému. To je pro Nečasovu vládu strašlivé vysvědčení. Strany vládní koalice před volbami v květnu 2010 dokázaly – ve spolupráci se snaživými českými médii – pod falešnými a lživými hesly boje proti dinosaurům a hrozícího státního bankrotu ve stylu Řecka oblbnout většinu voličů. Dnes si občané musí sami říci, zda se ve volbách v květnu roku 2010 opravdu rozhodli nejlépe, jak mohli...

Vláda P. Nečase vesele pokračovala v rychlém navyšování dluhů státu. Korupce se za její patronace rozbujela měrou nevídanou. Vláda prosadila kontroverzní důchodovou reformu, která bude znamenat přínos jen pro soukromé penzijní fondy a nebude znamenat ani dlouhodobě udržitelné veřejné finance, ani dlouhodobě udržitelné důchody. Církevní restituce jsou v pojetí Nečasovy vlády reparacemi českého národa vůči katolické církvi. Vláda protlačila legislativním procesem kuriózní Občanský zákoník, který jakoby se vracel k polofeudálním právním pořádkům někdejší Habsburské monarchie na počátku 20. století atd. a tak podobně.

Jedna krize vlády stíhá druhou. Ta poslední, fatální byla překonána právě před týdnem. A již je tady další existenční krize vlády. Část podařené strany VV kolem K. Peake se oddělila od zcela zkompromitované bártovsko - johnovské party. Tento akt zoufalství by dával jistý politický smysl jen ve chvíli, kdy spiritus movens této akce, K. Peake, na svou stranu získá alespoň deset svých kolegů z VV.

Zdá se ale, že toho K. Peake není schopná. Pokud by nicméně získala na svou stranu alespoň deset kolegů z dosavadního klubu VV, vláda by se opírala o solidní parlamentní většinu 103 – 104 mandátů. S tou by vláda mohla vydržet až do konce volebního období v květnu 2014. A byla by to nakonec konzistentnější většina nežli sněmovní většina opírající se o nevyzpytatelného Bártu a zmateného Johna.

Má dlouhá politická zkušenost mně ale říká, že K. Peake není uhnětena z takového těsta, aby se stala gravitačním polem, které dokáže přitáhnout potřebný počet poslanců z VV na svou stranu.

Pokud by nová vládní většina (ODS + TOP 09 + Peakeovci) dosáhla počtu pouhých 101 poslanců, vláda by se dříve anebo později dostala do krize znova. Problém by v takovém případě byl v tom, že řada koaličních poslanců by celou věc pochopila jako příležitost k nekonečnému vydírání, v němž by se Nečasova vláda dříve či později utopila.

Zdá se, že volby do sněmovny jsou neodvratné ještě do konce letošního června. A s těmito volbami se zhroutí politické pozice české pravice. A jako papír shoří všechny vládou již prosazené kontroverzní zákony. Zaplať pánbůh za to!

Jiří Paroubek
Zdroje chudoby republiky a českých občanů

Zdroje chudoby republiky a českých občanů

Jiří Paroubek 

20. března 2024
Dlouhodobě hovořím a píšu ve svých článcích o tom, že za poslední dva roky (2022 a 2023) v souhrnu klesla reálná mzda občanů střízlivě o zhruba 20 až 25%.

Zeman s Klausem v pondělí v ČT: Skvělý zážitek!

Zeman s Klausem v pondělí v ČT: Skvělý zážitek!

Jiří Paroubek 

14. března 2024
I ten, kdo hledá jen skvělé debatéry a podívanou a nehledí příliš na obsah, musel být v pondělí večer spokojen, pokud se díval na ČT, v níž po dlouhé době vystupovali prezidenti V. Klaus a M. Zeman. Ale neméně skvělý...

Bravo, pane prezidente Klausi!

Bravo, pane prezidente Klausi!

Jiří Paroubek 

10. března 2024
Česká vláda pod vedením premiéra Fialy spustila další velmi kontroverzní krok. Přerušila vztahy na nejvyšší úrovni se slovenskou vládou. A to až do doby než slovenská vláda pochopí, že nemůže dělat zcela samostatnou a suverénní politiku.

Zdražování zpomalilo, ale pokles české ekonomiky trvá…

Zdražování zpomalilo, ale pokles české ekonomiky trvá…

Jiří Paroubek 

7. března 2024
Premiér Fiala se po zveřejnění výsledků inflace za měsíc leden nadouval před televizními kamerami jako páv. Ano. Inflace se v lednu zvýšila „jen“ o další 2,3%. Přesnější by ale bylo říci, že k té enormně vysoké inflaci předchozích dvou let...

Proč ne euro a proč vůbec ne teď?!

Proč ne euro a proč vůbec ne teď?!

Jiří Paroubek 

18. února 2024
Každá zájmová skupina si dnes celkem snadno, přes „své novináře" či "své šéfy redakcí“ některých manstreamových médií může dopřát vyjádření jakýchkoliv svých názorů a zájmů v rámci tzv. svobody slova.

Pekarová Adamová: Slon v porcelánu v zahraniční politice…

Pekarová Adamová: Slon v porcelánu v zahraniční politice…

Jiří Paroubek 

10. února 2024
…aneb „nepouštět na saka“.

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%