Svátek má: Libor

Komentáře

Česká inflace výrazně zrychluje kvůli alkoholu, tabáku a pohonným hmotám

V dubnu inflace výrazně zrychlila a vyskočila na 3,1% - překonala tím i relativně vysoký odhad ČNB (2,9 %).

Hlavním tahounem byly vedle cen tabáku a alkoholických nápojů podle očekávání dražší pohonné hmoty. Před rokem v průběhu první vlny pandemie cena ropy na globálních trzích propadla do okolí 20 USD za barel, zatímco dnes se díky oživení v globálním obchodě a sázkám na pokračující oživení pohybuje pod 70 USD za barel – na dvouletých maximech. Ceny pohonných hmot tak kvůli tomu letos zdražují o více než 16% meziročně.

Velkou neznámou pro následující měsíce zůstane jádrová inflace. Podobně jako ČNB očekáváme, že bude postupně v průběhu následujících 12 měsíců zvolňovat – z dnešních více než 3 % až do okolí 2 %. Těžko ovšem odhadovat, jak se po květnovém rozvolnění karanténních opatření budou vyvíjet ceny řady služeb. Pokud se jedná o hoteliérství, pohostinství, cestovní ruch a část dopravy, bylo pro statistiky velmi obtížné ceny v posledních měsících vůbec objektivně změřit...trh prakticky neexistoval. Po rozvolnění se přitom zadržované úspory domácností mohou promítnout právě v odpíraných službách...a těžko odhadovat, jak se to projeví na jejich cenách.

Jinak globální trhy budou bezesporu daleko více než českými statistikami žít výsledkem americké dubnové inflace. Ta by měla vyskočit na 3,5 % a její další vývoj u řady investorů vzbuzuje obavy – část hráčů na trzích má strach z toho, že se nemusí jednat o dočasný šok tažený pohonnými hmotami. I proto rostou tržní inflační očekávání – ta desetiletá během včerejška vyskočila v USA na 2,53 %, což jsou nejvyšší hodnoty od roku 2013. A to se vůbec nelíbí akciovým trhům – akciový index S&P500 včera ztratil více než 1 %, NASDAQ přes 2,5 %.

Jan Bureš


Je podle Vás dobře, že se Joe Biden vzdal kandidatury na příštího prezidenta USA?