Svátek má: René

Komentáře

Boom průmyslu na východě EU

Motorem české ekonomiky byl v závěru loňského roku nepochybně průmysl.

 A jak ukázaly pondělní evropské výsledky tohoto odvětví, podobně tomu bylo i v řadě dalších – převážně východních – zemí. Prosincová průmyslová výroba v této části unie totiž dokázala překonal předloňské výsledky, zatímco ve starých členských zemích v podstatě zaostala za očekáváním trhu.

Rekordmanem v úplném závěru roku bylo jednoznačně Slovensko, kde průmyslová výroba meziročně vzrostla o téměř sedm procent, avšak v úspěšnější polovině byla i ČR s půlprocentním navýšením produkce. Výrobci v těchto zemích tak v závěru roku alespoň částečně umazávat výpadek způsobený korona krizí a podporovali udržení těchto ekonomik v černých číslech i v době druhé vlny pandemie.

Je škoda, že s celkovými výsledky průmyslu ještě nebyly k dispozici všechny podrobnosti, nicméně při pohledu na předchozí měsíce je vidět, jak se v podstatě celém středoevropském regionu vrátil boom automobilového průmyslu, který v první polovině roku zažil největší propad v historii. A podobný, i když trochu opožděný comeback automobilek byl vidět i v Německu, kde ovšem celková prosincová čísla ještě zaostala za předloňskou úrovní.Když se navíc podíváme na lednové výsledky německého automobilového průmyslu, nemělo opožděné oživení výroby zřejmě ani dlouhého trvání. Na výrobce nejspíše už začíná doléhat nedostatek komponent, který je nutí omezovat výrobu na začátku letošního roku. A podle zpráv z médií to vypadá tak, že nemusí jít rozhodně o krátkodobou epizodu. Jak moc tato nová situace doléhá i na tuzemské producenty zatím zřejmé není. Musíme si počkat na výsledky výroby všech tří automobilek, které budou k dispozici během následujících dnů. V každém případě to zatím vypadá tak, že minimálně z pohledu zakázek je výhled pro tuto nejvýznamnější část tuzemské ekonomiky velmi příznivý. Teď už jen mít dostatek čipů, aby se zvýšená (či odložená) poptávka po autech odrazila i v růstu produkce.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%