Svátek má: Libor

Komentáře

Babiš není tak skvělý národohospodář, jak média tvrdí

Současná vláda je oproti dvěma předcházejícím pravicovým vládám nepochybně posunem k lepšímu, avšak některé médii tolik oslavované kroky této vlády nejsou tak velkolepé, jak by se ze stránek novin mohlo zdát.


Média poněkud mytizují postavu Andreje Babiše a dělají z něho někoho, kdo z neplatičů daní a jiných šibalů vytřepává peníze, které patří do státní pokladny. Tento svůj mýtus podpořila média konečnými čísly. Za jedenáct měsíců roku 2014 stát vykázal deficit 68,9 miliard korun, takže na konci roku je reálné očekávat deficit 80 – 90 miliard korun, což je mnohem lepší zpráva než plánovaný deficit 112 miliard korun. Při podrobnějším pohledu na tato čísla ale vzdor mýtu zjistíme, že tento příznivý vývoj není způsoben útokem na neplatiče daní pomocí týmu Kobra a podobně.

Rozpočtové příjmy státu meziročně vzrostly za posledních jedenáct měsíců o 38,3 miliardy korun, tedy o 4 %. To je slušný výsledek. 24,9 miliard korun z této částky však představuje v podstatě jednorázové příjmy. Jedná se o:

- Převod 10,3 miliard korun z privatizačního účtu (likvidace FNM) do příjmů kapitoly všeobecné státní pokladny

- Příjem 8,5 miliardy korun z prodeje kmitočtů na rychlé mobilní sítě LTE

- Příjmy z EU, které jsou meziročně o 6,1 miliardy korun vyšší

Pokud tedy tyto částky od 38,3 miliard korun odečteme, získáme hodnotu 13, 4 miliardy korun, a to už zdaleka tak oslnivá částka není. I proto, že výdaje státu meziročně zaznamenaly nárůst o 27,8 miliard korun.

Nebýt tedy neopakovatelných jednorázových příjmů státního rozpočtu, museli bychom i na konci letošního roku očekávat trojciferný deficit.

Jiří Paroubek

 

Slovenský prezident v Praze

Slovenský prezident v Praze

Jiří Paroubek 

27. června 2024
Obvykle první zahraniční cesta slovenských prezidentů (a premiérů) po zvolení do funkce vede do Prahy. A vice versa českých prezidentů (a premiérů) do Bratislavy.

Západ dělá ve Švýcarsku účet bez hostinského…

Západ dělá ve Švýcarsku účet bez hostinského…

Jiří Paroubek 

16. června 2024
Dalším příkladem celkem zbytečné arogance Západu je švýcarský summit, jehož se zúčastní údajně 90 států nebo mezinárodních organizací. A který se bude věnovat míru na Ukrajině podle ukrajinských not

Fialova servilita

Fialova servilita

Jiří Paroubek 

5. června 2024
Občas stojí za to se ohlédnout za vývojem národů podobných tomu našemu a zkusit hledat pozitivní příklady, od kterých není špatné odkoukat, jak vést národ k prosperitě.

Skončete tu podělanou válku!

Skončete tu podělanou válku!

Jiří Paroubek 

28. května 2024
Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

Prezidentova recidiva: zavedení eura

Prezidentova recidiva: zavedení eura

Jiří Paroubek 

24. května 2024
Tak jako vždy, na stránkách Seznam Zprávy dávají prostor prezidentu Pavlovi s velmi kontroverzním tématem. Prezident znovu prosazuje zavedení eura. Prý bychom se měli smířit s realitou.

Pokles? Kdepak! Růst … potíží

Pokles? Kdepak! Růst … potíží

Jiří Paroubek 

22. května 2024
Na zemědělství se hodí stařičký vtip, že potíže růstu vystřídal růst potíží. Ty staré jsou stále naléhavější, a do toho dorazily ještě nové.

Je podle Vás dobře, že se Joe Biden vzdal kandidatury na příštího prezidenta USA?