Svátek má: Stanislava

Komentáře

Babiš není tak skvělý národohospodář, jak média tvrdí

Současná vláda je oproti dvěma předcházejícím pravicovým vládám nepochybně posunem k lepšímu, avšak některé médii tolik oslavované kroky této vlády nejsou tak velkolepé, jak by se ze stránek novin mohlo zdát.


Média poněkud mytizují postavu Andreje Babiše a dělají z něho někoho, kdo z neplatičů daní a jiných šibalů vytřepává peníze, které patří do státní pokladny. Tento svůj mýtus podpořila média konečnými čísly. Za jedenáct měsíců roku 2014 stát vykázal deficit 68,9 miliard korun, takže na konci roku je reálné očekávat deficit 80 – 90 miliard korun, což je mnohem lepší zpráva než plánovaný deficit 112 miliard korun. Při podrobnějším pohledu na tato čísla ale vzdor mýtu zjistíme, že tento příznivý vývoj není způsoben útokem na neplatiče daní pomocí týmu Kobra a podobně.

Rozpočtové příjmy státu meziročně vzrostly za posledních jedenáct měsíců o 38,3 miliardy korun, tedy o 4 %. To je slušný výsledek. 24,9 miliard korun z této částky však představuje v podstatě jednorázové příjmy. Jedná se o:

- Převod 10,3 miliard korun z privatizačního účtu (likvidace FNM) do příjmů kapitoly všeobecné státní pokladny

- Příjem 8,5 miliardy korun z prodeje kmitočtů na rychlé mobilní sítě LTE

- Příjmy z EU, které jsou meziročně o 6,1 miliardy korun vyšší

Pokud tedy tyto částky od 38,3 miliard korun odečteme, získáme hodnotu 13, 4 miliardy korun, a to už zdaleka tak oslnivá částka není. I proto, že výdaje státu meziročně zaznamenaly nárůst o 27,8 miliard korun.

Nebýt tedy neopakovatelných jednorázových příjmů státního rozpočtu, museli bychom i na konci letošního roku očekávat trojciferný deficit.

Jiří Paroubek

 

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%