Svátek má: Medard

Komentáře

Zbyněk Fiala

žurnalista

Auta v údolí smrti

Česká průmyslová politika nereaguje na rostoucí tlak zahraniční konkurence v přechodu na elektromobilitu. Zatímco všichni kolem pádí o překot, my je chceme vyučovat v oboru, proč to nejde.

S přechodem na elektrická auta to bude pěkná honička. Český automobilový průmysl je nad novou evropskou regulací Euro 7/VII v slzách. Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) běduje, že se to nedá stihnout, nevyplatí se to, občan utrpí a životnímu prostředí se moc nepomůže.

https://autosap.cz/aktualita/euro-7-vii-vysoke-naklady-vs-zanedbatelne-prinosy/

Volkswagen, který do toho může taky trochu mluvit, však dává přednost urychlení plánů na elektromobilitu.

https://www.carmagazine.co.uk/electric/volkswagen/

Velkoryse do toho jde jeho španělský SEAT, který přechod na elektrická auta spojuje se zavedením inteligentní výroby Průmyslu 4.0.

https://www.greencarcongress.com/2023/02/20230226-seat.html

Aby ne, zprávy z Číny ukazují, že konkurence přitvrzuje. Do výroby aut se stále více noří také digitální gigant Huawei a má předstih v softwaru, kde má VW slabiny.

https://www.just-auto.com/news/chinas-huawei-jac-jointly-build-smart-ev-plant-in-hefei/

Když to shrnu, kdyby měl AutoSAP pravdu, stál by v čele mocného úderu na sbírku nezodpovědných zlotřilců v Bruseli. Jenže on je svým pojetím spíš na chvostu, takže to na výhru nevypadá. To neznamená, že český automobilový průmysl je úpadkový obor nebo že tu nemáme techniky na úrovni. V Mladé Boleslavi hlídá výrobní linku nové „Magické oko“, systém umělé inteligence, který je schopen okamžitě rozpoznat potřebu opravy nebo údržby zařízení na bázi srovnávání aktuálních snímků s obrázky bezchybného stavu.

https://www.skoda-storyboard.com/cs/tiskove-zpravy-archiv/skoda-auto-kamerovy-system-magic-eye-vcas-odhali-potrebu-udrzby-na-vyrobni-lince/

A za připomenutí stojí nedávné vítězství týmu ČVUT na světovém mistrovství záchranářských robotů v podzemí DARPA Subterranean Challenge.

https://intranet.fel.cvut.cz/cz/aktuality/2020/nasi-robotici-vyhrali-svetovou-soutez-darpa-subterranean-challenge-urban-circuit-mezi-nesponzorovanymi-tymy-a-obsadili-celkove-3-misto

Klíčovou novinkou přechodu na elektromobilitu je snaha zahájit co nejdříve také výrobu nějaké elektrické lidovky, nejen luxusních sedanů a SUV, na které občan – jak poukazuje AutoSAP – nedosáhne. Podívejme se, jak se do toho pouští blízký příbuzný mladoboleslavské Škody, SEAT. Tento španělský příslušník koncernu Volkswagen vyvíjí řadu malých bateriových elektrických vozů BEV, které hodlá vyrábět pro různé značky.


Automobilka SEAT v katalánském Martorellu zahájila přestavbu za 3 miliardy eur a chystá rozjet novou výrobu malých elektrických aut opravdu brzy, do roku 2025. Bude se tam vyrábět taky Urban Rebel CUPRA, vůz značky, která vznikla jako diverzifikační projekt SEATu a nyní se snaží stále více odlišit.

Wayne Griffiths, předseda představenstva SEAT a CUPRA, mluví o nové éře podniku, který má za sebou 30 let existence. Jen v Martorellu, kde se vyráběly modely SEAT Cordoba, Ibiza a Leon spolu s CUPRA Formentor, pracuje 12 tisíc zaměstnanců. Strategický plán přechodu k elektromobilitě se opírá o pět pilířů: lidi a organizace, elektrifikace a produkt, kompletní výroba E2E (end-to-end), digitalizace a trvalá udržitelnost. Považují to za příspěvek společnosti SEAT a koncernu Volkswagen k elektrifikaci Španělska v rámci programu Budoucnost: Rychle kupředu! (V Česku bychom mohli začít s opatrnějším programem Nespat a nebrečet!)

Vedle přestavby španělských automobilových závodů (další je v Pamploně v severní provincii Navarra) SEAT počítá také s výstavbou gigafactory na baterie v Saguntu (ve Valencii) a s vytvořením kompletního dodavatelského ekosystému kolem těchto projektů, jejichž celková hodnota je odhadována na 21 miliard EUR. Jak se dál dozvídám z podnikové zprávy, zavedení výroby elektromobilů představuje zásadní kulturní změnu, která se neobejde bez ambiciózního plánu přeškolení všech pracovních týmů, aby mohly zvládnout přechod na nové technologie.

Nejde přitom jen o změnu pohonu aut. V Martorellu bude zavedena inteligentní výroba, jak ji známe z představ o Průmyslu 4.0. Patří k tomu umělá inteligence, virtuální realita, využití velkých dat pro optimalizaci výrobních procesů nebo monitorování všeho v reálném čase.

https://www.greencarcongress.com/2023/02/20230226-seat.html

Další zpráva z oboru potvrzuje pokračování trendu, kdy výrobci hmotných součástí se propojují s tvůrci softwaru. Čínská Huawei Technologies Company spolupracuje s Jianghuai (Ťiang-chuej) Automobile Group (JAC Motors) na vývoji inteligentních elektrických vozidel a nového automobilového závodu v Che-fej. Portál Green Car Congress, kde jsem to našel, opatrně uvádí, že čerpá „z nepotvrzených místních zpráv“. Che-fej je hlavním městem provincie An-chuej sousedící s provincií Če-ťiang, digitálním srdcem Číny, kde je domovem Alibaba. Je to také kousek od Šanghaje a dalšího námořního hubu Ning-po (Ning-pcho) na začátku Nové hedvábné stezky.

Generální ředitel společnosti Huawei Yu Chengdong (Jü Čcheng-tung) popřel, že by jeho společnost hodlala automobily přímo vyrábět, prý pouze JAC Motors „pomáhá vyrábět a prodávat automobily lepším způsobem". Huawei již spolupracuje se Sokon Industrial Group se sídlem v Čchung-čchingu na horním toku Jang-ce v oblastech jako jsou palubní inteligentní systémy. Společně vyvinuli úspěšný model Seres Aito Wenjie.

Generální tajemník pro inteligentní propojená vozidla v Čínsko-evropském sdružení pro technickou a hospodářskou spolupráci Lin Š´ vidí v případném zapojení společnosti Huawei do výstavby nového automobilového závodu známky rostoucího zájmu známého výrobce telekomunikační techniky o inteligentní automobily. Deník Hefei Daily přinesl zprávu, podle níž má Huawei dobrou historii spolupráce s JAC Motors a že obě společnosti plánují "společně vyvíjet novou generaci špičkových inteligentních technologií pro elektromobily na bázi inteligentních automobilových dílů Huawei".

Společnost Huawei už dodává kompletní sady technologických řešení pro inteligentní automobily Huawei Inside. Teď by se tedy zapojila i do designu vozidel, výroby, prodeje a marketingu.

https://www.just-auto.com/news/chinas-huawei-jac-jointly-build-smart-ev-plant-in-hefei/

Pokusy českého AutoSAP šlápnout elektrickým autům na brzdu připomínají Alenku za zrcadlem, kde je všechno obráceně. Utíká se tam ve stoje a padá se tam vzhůru. Vláda na to přikyvuje. Ach jo…

Zbyněk Fiala

vasevec.info

Kladivo na daňové ráje

Kladivo na daňové ráje

Zbyněk Fiala 

30. května 2023
Do sněmovny míří zákon o globální minimální dani, která je mezinárodní koordinovanou alternativou digitální daně a má připravit o chleba země, které se živí tím, že nabízejí úkryt pro nezdaněné zisky.

Pod prapory leninismu

Pod prapory leninismu

Zbyněk Fiala 

25. května 2023
Politická nesmiřitelnost a odmítání ústupků nepříteli je dobrý revoluční princip, ale trochu překáží při praktickém řízení státu. Je to spíš recept na katastrofu.

Větší unesou víc

Větší unesou víc

Zbyněk Fiala 

22. května 2023
Ke spoustě prvenství, kterými se Česko pyšní, jako jsou nejvyšší ceny elektřiny, nejrychlejší růst nájmů nebo nejdražší potraviny, můžeme přidat další.

Vysvědčení vlády

Vysvědčení vlády

Zbyněk Fiala 

12. května 2023
Čísla z klobouku připomíná vládní konsolidační balíček, jak dokládá třeba veselá příhoda s hazardem, kdy mu bylo nejprve chystáno snížení daní, ale dostal zvýšení.

Vyhlídky dedolarizace

Vyhlídky dedolarizace

Zbyněk Fiala 

26. dubna 2023
Čtyři experti probírají na stránkách deníku China Daily možnosti, jak se bránit používání dolaru jako zbraně a využívat domácí měny pro mezinárodní transakce. Přinášíme zkrácený záznam, klíčové pasáže jsme zvýraznili.

Důchodová mela

Důchodová mela

Zbyněk Fiala 

19. dubna 2023
Pokud chceme dát důchodový systém do pořádku, zbavme se napřed těch, kdo ho ničí.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%