Svátek má: Medard

Komentáře

Andrej Babiš by daně měl lovit nejen z louže, ale hlavně z moře

Andrej Babiš rád mluví o tom, že v České republice se nevybírají daně a že je třeba udělat vše proto, aby systém výběru daní začal fungovat. To je jistě správná věc.


Ministra financí Babiše v této souvislosti také před časem napadlo, že by mohl omezit slevu na dani pro živnostníky, kteří uplatňují paušály.

Nakonec, zřejmě z důvodu, že tento nápad A. Babiš vypálil pár dni před volbami do EP, svou původní vizi poněkud pokrotil. Dnes se ve vládě projednával upravený návrh ohledně daňových odpočtů pro živnostníky uplatňující paušály.

„Posedlost“ A. Babiše živnostníky, pokud jde o výběr daní, je pro mě poměrně těžko pochopitelná. A myslím, že to není tím, že jsem v současné době sám živnostníkem. Nemohu pochopit, proč tak vášnivě řeší tyto jednotlivosti, které se pohybují v řádech set milionů korun, pokud jde o daňové příjmy, a zároveň vůbec neuvažuje o zavedení druhého pásma korporátní daně, ačkoli v roce 2013 odešlo do zahraničí na dividendách do mateřských firem 315 miliard korun.

Již v roce 2010, před volbami do Sněmovny, jsem tento problém otevřel a navrhoval druhou, zvýšenou sazbu korporátní daně pro největší a obratově nejziskovější firmy. V pravicových médiích se to s nadšením nesetkalo. Nyní si ovšem i pravicová média začala všímat, že peněz na dividendách do zahraničí odchází poněkud přespříliš. Pro Českou republiku by bylo dobré, aby si toho všiml i ministr financí.
Jiří Paroubek

 

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
53%