Svátek má: Stanislava

Komentáře

.Švédsko uznalo Palestinu a udělalo krok správným směrem

Švédsko jako první země EU uznalo Palestinu. Již před svým vstupem do EU uznalo Palestinu např. Slovensko.

.
Krok Švédska v tomto směru tedy v mezinárodní politice není takovým průlomem, jak se z něho dělá. Ale Švédsko je nesporně zemí s ohromnou mezinárodní reputací, mezí středně velkými státy dokonce z jednou z vůbec největších na světě.

Švédové, zejména za doby sociálně demokratických vlád, měli tendenci ovlivňovat vytváření duchovně-morálních hodnot světové politiky. Myslím, že rozhodnutí o uznání Palestiny je cestou správným směrem.

V posledních dnech jsem trávil určitý čas v Jordánsku a musím říci, že i v této velmi umírnění arabské zemi vzbudilo velké pobouření například další rozhodnutí Netanjahuovy vlády o další výstavbě izraelské osady na okupovaném území. Netanjahuova vláda v mnoha otázkách prakticky ignoruje světové veřejné mínění a Švédsko tímto svým krokem dává najevo, že jediná správná cesta k mírovému uspořádání v celé oblasti, i s ohledem na riziko jménem Islámský stát, vede pouze přes korektní spolupráci a velmi slušně se rozvíjející vztahy jak s Izraelem, tak s umírněnými silami arabského světa.

Touto cestou konec konců šla v letech 1998–2006 za levostředových vlád i Česká republika.

Přátelství k Izraeli jistě nevylučuje korektní a přátelské vztahy s realistickými a korektními silami v arabském světě. Z tohoto hlediska vnímám rozhodnutí švédské vlády a také nedávné usnesení britské Dolní sněmovny v podobném duchu jako osvěžující v mezinárodních vztazích a krok správným směrem.

Jiří Paroubek

 

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%