Svátek má: Igor

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Kdo to tu straší komisařem ?

Tak se nám vyrojily zvěsti, že když poslušně v budovatelském údernickém termínu nezkrátíme termíny a nepřekročíme plán při odfajfkování Lisabonské smlouvu, Brusel nám sebere komisaře.

Co na to říci? Třeba toto

1.    Strašení o tom, že budeme připraveni o eurokomisaře, je dalším dílem seriálu, ve kterém se zuřiví bruselství centralisté snaží zabránit nositelům jiných názorů využít možností, které naše ústava dává k polemice s dosavadním bezohledným centralizačním procesem.

2.    Eurokomisař má přímo a doslova zakázáno konat v zájmu, státu, jímž byl delegován. (Což je mimochodem důkazem, že Evropská unie dávno není čistou mezinárodní organizací, ale že si potichu přisvojuje vlastnosti státu - ministr vlády by také neměl preferovat své rodné město nebo svůj volební obvod ale má jednat v zájmu celku.) Důkazem je i fakt, že jsme tu pět let o "svém" eurokomisaři Špidlovi vůbec neslyšeli. Bylo by pro nás tragédií, kdybychom v minulých letech v Bruselu "svého" Vladimíra Špidlu neměli?

3.    Pokud má toto strašení jistý reálný základ, šlo by o skandál ještě větší. Dokud neplatí v Irsku ztroskotaná Lisabonská smlouva, platí přece smlouva z Nice včetně pravidel pro delegování eurokomisařů. Je lhostejné, zda některé horlivě poslušné členské země či velmoci, kterým má Lisabonská smlouva pomoci, tuto smlouvu už ratifikovaly. Všichni jsme na tom stejně: Lisabon neplatí. V celé EU. Není možné se tvářit, že Lisabon vlastně už měl platit a že země, které ho dosud neratifikovaly, budou nějak postiženy. To je demokracie? Ratifikace je zcela vnitřní věcí každé členské země. Bude potrestáno i Německo, Británie, Finsko, Polsko a Irsko? Pokud se má EU vyvíjet tímto směrem, pak máme důvod se budoucnosti obávat.

4.    Co šiřitelé těchto poplašných zvěstí sledují? Chtějí přimět senátory, aby zahodili jedinou svou ústavní možnost, tedy šanci požádat Ústavní soud o přezkum ústavnosti LS? Jen proto, aby někde v Bruselu seděl člověk s českým pasem? Nebo má prezident republiky senátorům toto ústavní právo odejmout? Nebo to je jen mediální hra, které má veřejnosti vsugerovat lživou představu, že ti, kteří nezadupali své svědomí do země a mají odvahu Lisabonskou smlouvu ústavní cestou rozporovat, jsou těmi, kteří poškozují své občany? Řekl bych, že velká část inteligentních občanů dobře ví, že to je naopak.

Ladislav Jakl


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%