Svátek má: Igor

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Kéž by se oteplilo! Nebo raději ne…

Kosa jak sviňa. Vlaky stojí, letadla nelétají, auta končí v závějích, kamiony a autobusy uvízlé na ledovkách, bezdomovci mrznou, domovci platí za teplo jak vzteklí. Kéž by se globálně oteplilo!


V rámci České republiky stojí jeden den na posypu silnic a odhrnování sněhu z nich kolem miliardy korun. Za jeden den! Kdyby se oteplilo jen malilinko, třeba tak, že by počet sněhových dnů v nadmořské výšce 300 m klesl za sezónu o deset, dělalo by to deset miliard ročně. Pět set miliard za padesát let, na které je rozpočítán protioteplovací program EU. K tomu o zhruba 125 miliard méně za opravy zimou poničených silnic. Další miliardy by se ušetřily díky nižším škodám vzniklým v zimě nedodáním zásilek a nákladů. Miliardy a miliardy ušetřené na nákladech za vytápění. A jistě by si každý za svůj obor dosadil další ohromné částky, které by se dalo ušetřit, kdyby zima byla jen o 10 dnů kratší.

Jsou to reálné peníze. Tady a teď. Za jeden den v rámci Evropy se přímé náklady způsobené mrazem pohybují v desítkách miliard (korun). To nejsou chimérické částky, to jsou skutečné škody. Včera, dnes, zítra. Všude kolem nás. K tomu ztráty na životech, vliv chladu na nemocnost…

Místo toho, abychom se zamysleli nad škodami, které máme denně před očima, straší nás média a populističtí politici údajnými škodami, co prý určitě možná snad přijdou za 50 let, když pořádně nezaplatíme. Neplaťme. Nebojujme s teplem. Bojujme se zimou. Otevřete doma všichni aspoň jednu sodovku denně, ať se do vzduchu dostane nějaký ten kysličník uhličitý, který nás prý otepluje!

I když... Ono prý zas přijde léto. Je to tak údajně každý rok. A to nás zase bude štvát vedro. A náklady na provoz klimatizace. A ledniček. A na chlazení piva. Takže ono by to chtělo v zimě oteplovat a v létě ochlazovat.

A nebo to nechat plavat. Vždycky nějak bylo, vždycky nějak bude. Buď si vezmeme teplé ponožky, nebo sandály. Je to lepší než zkoušet poroučet větrudešti za ohromné prachy, které komusi končí v kapsách.

Jenže - to se mi to píše, pěkně v teple. Až vylezu ven a bude mi mrznout nos, taky budu mít chuť poroučet. Pak mi připomeňte tyhlety mé řádky.

Ladislav Jakl 

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%