Svátek má: Jeroným

Zprávy

Velikost textu:

Vladimir Zelenskij v Izraeli se svým projevem narazil

Vladimir Zelenskij v Izraeli se svým projevem narazil

Srovnání situace na Ukrajině s holocaustem nemělo takový efekt v izraelském Knesetu, v jaký ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij zřejmě doufal.

Kneset
21. března 2022 - 03:20

Virtuální návštěvy ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského po západních parlamentech proběhly většinou bez problémů. Odkazoval na Winstona Churchilla, na Westminster a Martina Luthera Kinga Jr. , na Capitol Hill. Například překladatel z ukrajinštiny do angličtiny v Bruselu se zhroutil v slzách když překládal jeho prosbu o pomoc.

Zelenskij pokračoval ve své praxi přizpůsobování svých projevů tak, aby vyhovovaly jeho publiku, když promluvil v Knesetu, posouval srovnání, která již provedl mezi situací ve své zemi a druhou světovou válkou, na další úroveň a lví část svého projevu věnoval holocaustu ..

Toto srovnání nemělo účinek, v jaký Zelenskij zjevně doufal.

Spíše než přimět izraelské vůdce a zákonodárce k akci a solidaritě, silné připomenutí holocaustu – od tvrzení, že Moskva plánuje „konečné řešení ukrajinské otázky“ až po tvrzení, že Izrael by měl zachránit Ukrajince a uznat je jako „Spravedlivé“ mezi národy, kteří zachránili Židy – přitáhlo daleko větší pozornost  publika, které kritizovalo jeho nevhodnost, než Zelenského apel na zbraně.

„Vážím si prezidenta Ukrajiny a podporuji ukrajinský lid srdcem i skutky, ale je nemožné přepsat strašlivou historii holocaustu,“ napsal na Twitteru ministr komunikací Yoaz Hendel. „Genocida byla spáchána také na ukrajinské půdě. Válka je strašná, ale přirovnání k hrůzám holocaustu a konečnému řešení je nehorázné.“

Na dotaz ohledně tweetu Hendel řekl, že Zelenského chování v době krize nesoudil a přijal Zelenského kritiku Izraele a výzvy, aby Jeruzalém poslal zbraně, ale cítil, že musí uvést historické záznamy na pravou míru.

Bývalý ministr kabinetu Yuval Steinitz, nyní poslanec Likudu, zašel tak daleko, že řekl: „Kdyby Zelenský projev pronesl... v normální [neválečné] době, řekli bychom, že hraničí s popíráním holocaustu... Každé srovnání mezi regulérní válkou, jakkoli obtížnou, a vyhlazením milionů Židů v plynových komorách v rámci konečného řešení, je totální překroucení historie. Totéž platí pro tvrzení, že Ukrajinci pomáhali Židům v holocaustu... Historickou pravdou je, že ukrajinský lid nemůže být hrdý na své chování při holocaustu Židů.“

„Nic z toho nemění skutečnost, že navzdory nehoráznému využívání holocaustu musíme pokračovat v humanitární pomoci občanům Ukrajiny trpícím válkou a modlit se za její brzký konec,“ dodal.

Náboženský sionista MK Simcha Rothman protestoval proti Zelenského zmínce o Ukrajincích, kteří zachraňovali Židy, a tweetoval: „Nerozumím ukrajinštině, ale pokud je překlad, který jsem slyšel, přesný, Zelenskij nás požádal, abychom se k Ukrajincům chovali tak, jako oni k nám před 80 lety. Je mi líto, ale myslím, že tuto žádost budeme muset zamítnout. Jsme přece morální národ.“

Izraelci znají historii holocaustu velmi dobře. Ukrajinská pomocná policie zatýkala Židy, aby byli zmasakrováni v Babim Jaru, Lvově a Žytomyru. Asi 80.000 Ukrajinců se dobrovolně přihlásilo do SS, ve srovnání s 2.600 Ukrajinci, u kterých bylo doloženo, že zachránili Židy. A předtím byly na území dnešní Ukrajiny spáchány jedny z nejhorších pogromů v židovské historii.


Na ničem z toho by nemělo záležet v roce 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a brutálně bombarduje její civilní centra. A ve skutečnosti je izraelské veřejné mínění silně nakloněno Ukrajině v této válce navzdory její krvavé, násilné historii s Židy.

Ale Zelenskij je ten, kdo připomněl holocaust a udeřil v Knesetu na špatnou notu, čímž své publikum spíše znepokojil, než aby inspiroval k solidaritě.

Tento důraz odvedl pozornost od Zelenského volání po další pomoci z Izraele, na které málokdo na politickém poli veřejně reagoval.Ministr pro záležitosti diaspory Nachman Shai nadále vyzýval Izrael, aby udělal více pro pomoc ukrajinským uprchlíkům.

„Je přirozené, že se Zelenskij zaměřil na vojenské dodávky a méně na uprchlickou otázku,“ řekl, „musíme naslouchat jeho slovům, jeho zoufalému volání. Izrael udělal a dělá pro Ukrajinu hodně v humanitární pomoci a při přijímání uprchlíků."

„Ale pokud jde o skutečné posílání zbraní nebo obranných systémů, jako je Iron dome – o které Zelenskij žádal, přestože je Izrael z technických důvodů nemohl poslat a je nepravděpodobné, že by to Ukrajině příliš pomohlo – v kabinetu panuje shoda, že Izrael by se tímto způsobem neměl angažovat,“ řekl ministr kabinetu.

Hlavním důvodem, o kterém se na těchto stránkách podrobně diskutuje, je velká přítomnost Ruska nad severní hranicí Izraele v Sýrii.

„Ukrajinští představitelé opakovaně vznesli vůči Izraeli požadavky, které nejsou možné, jako je zákaz ruských kanálů, které se v Izraeli ani nevysílají, nebo uvalení sankcí na ruské úředníky způsoby, které izraelské zákony nedovolují,“ uvedl ministr a dodal, že Zelenskij propásl příležitost vznést realističtější požadavky.

Zelenského kritika zprostředkovatelské mise mezi Ruskem a Ukrajinou premiéra Naftaliho Bennetta kontrastovala s jeho nedávným vyjádřením uznání za vynaložené úsilí a jeho výrok, že Bennett zaujímá střední cestu „mezi dobrem a zlem“, by mohl Bennetta od další angažovanosti odradit.

Zelenskij se bude pravděpodobně nadále těšit podpoře Izraelců, i když s projevem neuspěl. Ale stejné selhání pravděpodobně umožní vládě pokračovat ve své politice vůči Ukrajině bez velkého tlaku veřejnosti na její změnu.

(rp,prvnizpravy.cz,jeruzalempost,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%