Svátek má: Přemysl

Zprávy

Velikost textu:

Taliban usiluje o zásadní čínské investice do obnovy země

Taliban usiluje o zásadní čínské investice do obnovy země

Přijetí čínského ministra zahraničí Wang Yiho vůdci hnutí Taliban na konci července je prvním ukazatelem povahy budoucí spolupráce mezi oběma stranami, a to ještě před vstupem hnutí do afghánského hlavního města Kábulu v polovině srpna.

Setkání Taliban-Čína
14. září 2021 - 04:20

Taliban má kooperativní vztah s Čínou, která sdílí hranici s Afghánistánem, která je dlouhá jen 76 kilometrů. Hnutí Taliban říká, že doufá, že si zajistí tolik potřebné ekonomické výhody a čínské investice v Afghánistánu.
Mluvčí Talibanu poznamenal, že čínská pomoc pomůže hnutí oživit ekonomiku země, a dodal, že Čína je pro Afghánistán životně důležitým výstupem na mezinárodní trh, zejména proto, že přístup na zahraniční trhy je omezován sankcemi a absencí mezinárodního uznání. Spolupráce s Čínou je tedy pro hnutí Taliban včasná příležitost.

Přístup na tyto trhy vyžaduje moderní dopravní síť, což přimělo čínskou skupinu Sany vyjádřit ochotu investovat v Afghánistánu. Společnost přispívá k založení iniciativy Belt and Road Initiative, projektu (jehož prostřednictvím) Čína plánuje rozšířit svůj vliv na mezinárodní obchod.

Čína se dlouhodobě snaží začlenit Afghánistán do čínsko-pákistánského ekonomického koridoru, který je součástí iniciativy Pás a silnice, a Taliban potvrdil, že tuto iniciativu podporuje, protože slouží rozvoji a prosperitě regionu.Další zásadní výzvou pro hnutí Taliban je energetická krize (oblast), která by představovala významnou investiční příležitost, protože pouze 35% Afghánců má přístup k elektřině a 70% afghánské potřeby elektřiny se dováží ze zahraničí.

Pokud jde o bohaté přírodní bohatství a rezervy, kterých se Afghánistán těší, zdá se, že jsou prioritou společných plánů spolupráce vzhledem k tomu, že Taliban potvrdil, že měděné doly v Afghánistánu budou s pomocí Číny opět v provozu.

(rp,prvnizpravy.cz, saker,foto:arch.)