Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

Stoltenberg upozornil na „kaliningradské nebezpečí“ pro NATO

Stoltenberg upozornil na  „kaliningradské nebezpečí“ pro NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg poprvé nastolil téma nebezpečí pro NATO z  Kaliningradské obranné oblasti, operačně-taktické formace ruských ozbrojených sil v jižním Pobaltí.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
1. dubna 2022 - 10:30

Na tiskové konferenci byl Stoltenberg požádán, aby se vyjádřil ke slovům Vladimira Solovjova, moderátora televizního kanálu Rossija, že „…možná bychom měli uvažovat o vnitřním koridoru do Kaliningradu“, s odkazem na polské území u koridoru.

„Jsme tu, abychom zajistili, že Rusko nevyužije Kaliningrad ani žádnou jinou záminku k jakékoli agresivní akci proti jakémukoli spojenci v NATO,“ řekl Stoltenberg. „Chráníme všechny spojence NATO v každém pozemním koridoru. To samozřejmě zahrnuje koridor Suwalki a území Polska i Litvy."

Podle Stoltenberga, „… abychom se ujistili, že v této otázce nebude prostor pro nedorozumění a špatné kalkulace s Moskvou, výrazně jsme zvýšili naši přítomnost ve východní části aliance“.

V tomto ohledu se polské vydání Wprostu ale obává, protože ruské ministerstvo obrany před pár dny provedlo cvičení raketových systémů Iskander v Kaliningradské oblasti. Velení Baltské flotily oznámilo, že ruská armáda nacvičuje „vedení skupinových raket na velitelská stanoviště, letiště, železniční uzly a další objekty falešného nepřítele“ pomocí balistických střel Iskander-M s dosahem až 500 km.

Španělský list El Pais, který při popisu situace v Pobaltí po zahájení ruského útoku na Ukrajině poznamenal , že jedním z nejcitlivějších míst je koridor Suwalki, který se nachází mezi Polskem a Litvou. Právě přes koridor Suwalki je možný humanitární koridor pro milion Rusů žijících v Kaliningradské oblasti v případě pozemní blokády exklávy ze strany NATO.

Suwalki koridor

Nedaleko Grodna a cvičiště Gožskij v Bělorusku je důležitý Suwalki koridor – hranice mezi Polskem a Litvou v délce 104 km, ale také nejbližší možné spojení mezi Ruskem a ruskou exklávou Kaliningradem.

Kaliningrad je jedním z nejdůležitějších bodů, protože s jeho pomocí bude Rusko schopno v případě války odříznout pobaltský region od zbytku vojenského bloku, ale NATO tuto hrozbu chce odrazit náletem na město.

Suwalki koridor je pro NATO jediným pozemním spojením z Polska do pobaltských republik, které jsou členy EU i NATO. Je to noční můra pro alianci a její partnery v Baltském moři.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%