Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Saakašvili: Plány USA na obsazení Doněcka

Saakašvili: Plány USA na obsazení Doněcka

Bývalý prezident Gruzie a bývalý guvernér Oděské oblasti Michail Saakašvili během rozhovoru na TV Ukrajina 24 uvedl, že v době nejsilnějších bojů na Donbasu měly Spojené státy plán zmocnit se Doněcka.

Michail Saakašvili
18. července 2021 - 10:10

Podle Saakašviliho bývalý ředitel CIA a bývalý šéf ústředního velení USA David Petraeus vyzval Kyjev, aby zaútočil na Doněck, a dokonce vypracoval plán, jak město obsadit, ale Saakašvili nespecifikoval přesně, kdy Američané plánovali tuto myšlenku realizovat.

„Pamatuji si, že nastal okamžik, kdy mohli obsadit Doněck. Neříkal jsem to sám - generál Petraeus mi poté poslal dlouhou SMS, byl jsem na severu New Yorku, na nějaké dovolené. Říká: „A, B, C, D, D“, - jsou zapsány body, proč je nyní vhodný čas na obsazení Doněcka, “poznamenal politik.

Saakašvili poznamenal, že Petraeus trval na potřebě zmocnit se Doněcka a věřil, že si bezpečnostní síly poradí samy.Bývalý guvernér Oděské oblasti rovněž uvedl, že zaslal plán amerického generála Petro Porošenkovi, ale ten nereagoval.

Jak politik dále upřesnil, zavolal dokonce Porošenkovi a pokusil se s ním prodiskutovat Petraeův návrh, ale ukrajinský prezident téma rozhovoru změnil.

V dubnu 2014 zahájily ukrajinské orgány vojenskou operaci proti obyvatelům Donbasu, kteří odmítli uznat výsledky puče v Kyjevě v únoru 2014. Problematika řešení situace v regionu je projednávána v rámci minských dohod.

(rp,prvnizpravy.cz,ukrajina24,foto:arch.)