Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Roček: Kauza australských ponorek je doslova radioaktivní

Roček: Kauza australských ponorek je doslova radioaktivní

V polovině září ze dne na den zrušila australská vláda kontrakt na 12 ponorek vyrobených ve Francii, aby kšeft převzaly USA a Britové.

František Roček, publicista
2. října 2021 - 07:20

Aby to vypadalo nóbl, udělaly to jakoby v rámcivyhlášení bezpečnostního paktu AUKUS mezi USA, Británií a Austrálií. Má „chránit společné zájmy v indopacifické oblasti“, což jsou kecy o vyhlášení protičínského paktu.

Na tomto pseudo paktu je zajímavé doslova všechno, protože je vizitkou washingtonské studené války, uvádí publicista František Roček.

Tímto paktem se chtějí USA jenom vetřít na australský ostrov. Zdeněk Petráček z Lidových novin je jeden z mála, kteří nežvaní politické nesmysly. Proto o tomto pseudo paktu napsal: „..Austrálie není ohrožena vojensky. Již od druhohor je natolik izolována od zbytku světa, že nevačnaté savce (psa dinga) tam zavlekl až člověk. Čína si vojensky hlídá či uzurpuje „své“ oblasti typu Jihočínského moře…“, čili Říše středu nepředstavuje pro Austrálii vůbec žádné nebezpečí.

Jenže, úslužní blbečkové z Austrálie se hodí do politiky USA. Tím, že si pořídí zbytečně výkonné ponorky na jaderný pohon, pro USA „…může k „průzkumu bojem“ přispět i  Austrálie…“, zdůraznil Petráček.Radioaktivní otazník

Z mnoha podivností spojených s touto kauzou je, že Austrálie, kde kromě jednoho malého výzkumného reaktoru není tam žádné velké jaderné zařízení. Přitom chtějí vládní Australané postavit 8 velmi drahých ponorek s jadernými reaktory.

Austrálie se na základě nové dohody může stát sedmou zemí světa, která bude mít k dispozici jaderné ponorky. Dosud je mají jen USA, Rusko, Čína, Velká Británie, Francie a Indie. Všechny tyto státy mají zároveň jaderné zbraně.

Teď by do klubu měla vstoupit Austrálie, která sice má klokany a uranovou rudu, ale to je všechno.

Sharon Squassoniová, bývalá vysoce postavená představitelka Americké agentury pro kontrolu zbraní a odzbrojení, varuje, že rozšíření klubu států, které používají vysoce obohacený uran k pohonu ponorek, by bylo chybou z mnoha důvodů".

Na rozdíl od Velké Británie a USA, francouzské ponorky s jaderným pohonem používají nízko obohacený uran (pod 20 %), což je z hlediska jaderné bezpečnosti optimální.

Britské a americké lodě používají přibližně 95 % vysoce obohaceného uranu (HEU), což je již třída jaderných zbraní. Tak vysoce obohacený uran je již jenom krůček od toho, aby z něho nějaký moula udělal jadernou bombičku.

Použití pro námořní pohon značného množství 95 % HEU ale je mimo systém záruk proti zneužití. Pokud nejaderný stát Austrálie si pořídí ponorky na jaderný pohon tohoto typu, proč by nejaderný stát Írán si nemohl také vyrobit pár hromádek 95 % vysoce obohaceného uranu pro mírové aktivity – pohon lodí. Bylo by to stejně legální jako u australské objednávky. Není to psina?


Komedie plná keců a dohod

V Reuters vydali komediální informaci, že nějaký australský tajtrlík se dušoval, že spiklenecká organizace AUKUS naprosto vyloučila jakýkoli zájem Austrálie o jaderné zbraně nebo dokonce výrobu štěpného materiálu Austrálií.

Pakt AUKUS by neměl být ničím jiným, než „budováním věrohodnějších australských obranných schopností na mnoho desetiletí dopředu".

Protičínsky vybuzený premiér klokaního ostrova Morrison řekl, že osm jaderně plovoucích ponorek by mohlo být postaveno bez vývoje domácích jaderných reaktorů a bez přepravy radioaktivního paliva do plavidel v jejich domovských, tedy v klokaních přístavech.

Jenže, kecy z roku 2021 nemusí mít nic společného s realitou roku 2028 či 2033.

Není důležité co se říká, o čem jsou dohody, ale co lze technicky realizovat.