Svátek má: Přemysl

Zprávy

Velikost textu:

Londýn si chce udržet statut velmoci, ale nemá dost financí na armádu

Londýn si chce udržet statut velmoci, ale nemá dost financí na armádu

Britské ozbrojené síly jsou strukturovány jako americká armáda s bohatým rozpočtem, doplněné o drahé letadlové lodě, neviditelné stíhačky a jaderné ponorky vyzbrojené ICBM Trident.

Ilustrační foto
15. února 2021 - 12:30

Ale navzdory páté nebo šesté největší ekonomice na světě, Indie nedávno mohla předstihnout Velkou Británii,  Británie dává své armádě pouze rozpočet na „pivo", oproti americkému rozpočtu na  „šampaňské".

V posledních letech byla slova „Británie“ a „rozpočet na obranu“ depresivní kombinací. I když se britské ozbrojené síly stále zmenšují, současný plán nákupu nového vybavení je tak nereálný, že by podle vládních auditorů mohl poškodit britské vojenské kapacity.

Současný plán vybavení na roky 2019 až 2029 je navzdory přidělení rozpočtu 181 miliard GBP (234,5 miliard USD) stále příliš malý na to, aby uspokojil potřeby obrany v příštím desetiletí, varuje nová zpráva britského vládního Národního kontrolního úřadu (NAO).

Nejpravděpodobnějším odhadem NAO je, že plán vybavení bude mít deficit 2,9 miliardy GBP (3,8 miliardy USD). V nejhorším případě by však plán měl dosáhnout celých 13 miliard GBP (17,1 miliard USD).

NAO uvedl několik případů, kdy by mezery ve financování ohrozily vojenské schopnosti. „Například loď RFA Argus poskytuje lékařská a vrtulníková výcviková zařízení, ale má být vyřazena z provozu v roce 2024," zjistili auditoři. „Námořnictvo má také na počátku 20. let 20. století ztratit schopnost hledat miny. Ačkoli se námořnictvo domnívalo, že tuto schopnost je třeba řešit v plánu na období 2019–2029, nezahrnuje financování na rozšíření nebo výměnu tohoto vybavení. “

„Například královské letectvo posunulo datum, kdy jeho letadlo E-3 Sentry vyřadí z provozu, na prosinec 2022, což je devět měsíců před očekávaným uvedením náhradního letadla do provozu.  S účinností od ledna 2020 také sníží velikost flotily Sentry ze šesti na tři letadla. Velení vzdušných sil rovněž předpokládá, že sníží náklady o 1,9 miliardy GBP [2,5 miliardy USD]. Dosud neurčilo, jak to udělá, ale připouští, že rozhodnutí budou mít důsledky pro bojeschopnost.“


Ministerstvo obrany ani pevně neví, co je zapotřebí pro bojeschopnost, což znamená, že nemůže skutečně odhadnout náklady, jako je získání stealth stíhaček F-35 pro Royal Air Force a letadlové lodě třídy Queen Elizabeth z Royal Navy.  nebo náklady na provoz samotných dopravců. „Například v SDSR z roku 2015 [Strategická obranná a bezpečnostní revize] oznámila svůj záměr koupit 138 letadel F-35, ale plán na období 2019–2029 zahrnuje pouze předpokládané náklady na prvních 48, které se momentálně vyrábějí,“ NAO poukázal,  „očekává se rozhodnutí  o počtu potřebných letounů F-35, až v době, kdy HMS Queen Elizabeth zahájí operační nasazení v roce 2021."

Tlak na rozpočet způsobil další problémy, například 20 vyřazených jaderných ponorek Royal Navy z provozu - a žádné peníze na zaplacení likvidace jejich jaderných reaktorů . Brexit mezitím způsobil propad britské libry, což zdražilo nákupy zahraničního vybavení - například amerického F-35.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,oto:arch.)