Svátek má: Anežka

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan je proti přijetí Finska a Švédska do NATO

Erdogan je proti přijetí Finska a Švédska do NATO

Pro někoho to může znít skoro jako šok, ale Američané nevládnou alianci tak dokonale, jak by se někdy mohlo zdát, píše na facebooku Juraj Draxler, slovenský politolog.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
15. května 2022 - 04:20

Turecký prezident se se Spojenými státy nedávno dostal do těžkého střetu. Navzdory ekonomické odvetě ze strany USA země koupila ruský systém protivzdušné obrany S400 (mnohem vylepšená verze S300).

A to byl odvážný krok.

Turecko ale pod tímto konzervativním prezidentem vzkvétá, takže si může něco dovolit.

Asi ne všechni v dnešním Turecku by souhlasili s Erdoganem. Osobně mám například docela náklonnost k tureckým ozbrojeným silám, protože jsem je osobně vždy viděl jak profesionály, tak jako skutečně strážce světových tradic moderního Turecka, píše na facebooku Juraj Draxler.

Erdogan do jisté míry potlačuje armádu a světové tradice, i když ne fanaticky.

Je však úspěšný, odkazuje i na tradice bývalé Osmanské říše, jejíž slávu by jistě rád obnovil. Ekonomika dlouhodobě vzkvétá - navzdory nedávným měnovým problémům, které jsou z velké části vázány na americké sankce.

A v zahraniční politice Turecko velmi tvrdě sleduje své zájmy.

To je vidět i na ukrajinské krizi, kdy udržuje vyvážené vztahy s oběma stranami konfliktu, což dává Turecku silný vliv. Mimochodem, bohatí Rusové utíkají do Istanbulu žít a podobně bohatí Ukrajinci se tu rádi zastaví.

Možné členství Švédska v NATO není vážným krokem z hlediska mezinárodní vojenské rovnováhy. Ruští stratégové jsou z Finska pravděpodobně méně nadšení, ale problém Ukrajiny to není ani zdaleka. Jedná se hlavně o symbolickou výhru Ruska v dnešní situaci.Ale zároveň příležitost pro někoho, kdo to dokáže využít, aby ukázal svou sílu. Jen tím, že zruším show. Nebo ji alespoň využije k hraní svých her. A Erdogan sa toho chopil.
 
Jen tak mimochodem: když mluvíme o Turecku, kde byli naši demokraté, když USA před dvěma lety uvalily na zemi tvrdé sankce?

Turecko si dovolilo koupit ruský systém protiletadlové obrany S-400. To ale nesmí být: pokud si troufnete nakupovat ruské zbraně, Američanům se to ani trochu nelíbí.

Turci to přežili, ale dopad finančních sankcí na jejich ekonomiku byl dost vážný.

A že Turecko je svobodná, demokratická země (alespoň ve srovnání s Ukrajinou), která má právo zvolit si, co podle ní nejlépe zajistí jeho obranu? To taky nikoho nezajímá.

To platí, jen pokud jste Ukrajina a vláda, které pomohli k moci lidé z atlantické velmoci a pak "svobodně" s tou velmocí rozvíjí širokou vojenskou spolupráci.

Ale aby si suverénně Turecko koupilo, co chce, tak to  v žádném případě.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
46%
Ne
transparent.gif transparent.gif
28%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%