Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Britové hledají ruskou ponorku, sledující jejich letadlovou loď

Britové hledají ruskou ponorku, sledující jejich letadlovou loď

Velení britského námořnictva má podezření, že letadlová loď HMS Queen Elizabeth byla během průchodu do Středozemního moře sledována ruskou ponorkou.

Ilustrační foto
10. července 2021 - 09:01

Jak uvedla agentura TASS s odkazem na Daily Telegraph, v tomto ohledu protiponorkové námořní vrtulníky Merlin ze skupiny letadlových lodí britské eskadry shodily sonarové bóje do vody. Jeden z vrtulníků vzlétl přímo z letadlové lodi, zatímco druhý vzlétl z podpůrného plavidla Fort Victoria.

I když neexistují žádné jasné náznaky toho, že britskou skupinu dopravců ve skutečnosti sleduje ruská ponorka, Královské námořnictvo je o tom přesvědčeno,  Britové věří, že se jedná o dieselelektrickou ponorku třídy Varšavjanka z černomořské flotily ruského námořnictva.

K incidentu údajně došlo 27. června, tedy čtyři dny po incidentu s britským torpédoborcem HMS Defender, který vstoupil do teritoriálních vod Ruska u pobřeží Krymu.


Skutečnost, že britská armáda nedokázala lokalizovat ruskou ponorku, může také znamenat, že tam vlastně nebyla.

Ruská strana se však vůbec netají, že sleduje všechny pohyby skupiny letadlové lodi Jejího Veličenstva ve Středozemním moři právě poté, co britský torpédoborec porušil hranice Ruska.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)