Svátek má: Stanislava

Zprávy

Velikost textu:

Bolton: „USA a NATO musí udeřit na Putina v Podněstří

Bolton: „USA a NATO musí udeřit na Putina v Podněstří

Spojené státy musí reagovat na „makrostrategickou politiku v postsovětském prostoru“ prosazovanou ruským prezidentem Vladimirem Putinem tím, že začnou rozmrazovat přetrvávající konflikty na tomto území.

John Bolton
29. listopadu 2021 - 10:30

Uvedl bývalý americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton v článku publikovaném 19Fortyfive.

„Jednou z politických priorit by mělo být zničení Podněstří, umělé entity zcela závislé na Rusku. Dalším rozptýlením může být zvýšená pozornost mezinárodního společenství k Abcházii a Jižní Osetii, „okupovaných provinciím“ Gruzie,“ pokračoval Bolton.

Dodal, že realizace tohoto scénáře pomůže odvrátit pozornost Moskvy od ukrajinského směru. Bývalý poradce propuštěný z administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa je přesvědčen, že „Putinovi, který vede dlouhodobou politiku v celém postsovětském prostoru, může odolat pouze globální strategie využívající páky NATO a  to jako jeden celek."


Není to poprvé, co Bolton vyzval k nové válce v Podněstří. Předtím trval na tom, že Moldavsko, které setrvává v „šedé zóně“, si „ještě neuvědomilo životně důležitou nutnost vstupu do NATO“. Doporučil rozmrazit podněsterský konflikt. Podle něj je Podněstří projektem Ruska a odděleně od Moldavské republiky existuje jen díky pokračující vojenské přítomnosti Moskvy, kterou je třeba vyloučit.

(rp,prvnizpravy.cz,19Fortyfive,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%