Svátek má: René

Zprávy

Velikost textu:

Bidenův plán na kontrolu zbraní na Ukrajině pravděpodobně neuspěje

Bidenův plán na kontrolu zbraní na Ukrajině pravděpodobně neuspěje

Washington oznámil plány na zpřísnění kontroly zbraní na Ukrajině, aby se zbraně vyrobené v USA nedostaly na černý trh a aby je Rusko přestalo využívat.

Ilustrační foto
1. listopadu 2022 - 06:20

Nicméně tento „U.S. Informační list Plán na boj proti nezákonnému zneužívání určitých pokročilých konvenčních zbraní ve východní Evropě“ je velmi evidentně nástrojem, který má zvýšit šance demokratů v nadcházejících volbách do Kongresu v polovině období.

Podle informačního listu ministerstva zahraničí, který byl zveřejněn 27. října, se zdá, že poptávka po použití zbraní během rusko-ukrajinské války „brání šíření ručních palných zbraní a řízených pěchotních zbraní na černém trhu“. Ministerstvo také uvedlo, že schopnost proruských sil ukořistit některé ukrajinské zbraně „byla zatím hlavním vektorem diverze a mohla by vést k dalším přesunům“.

Ministerstvo zahraničí dodalo, že válka na Ukrajině může „poskytnout příležitosti, aby se zbraně dostaly do soukromých rukou prostřednictvím krádeže nebo nezákonného prodeje, což někdy vytváří černé trhy se zbraněmi, které přetrvají desítky let“. Je to paradoxní situace, kdy se USA obávají, že jejich zbraně, které byly určeny pro Ukrajinu k boji proti Rusku, lze místo toho koupit na darknetu. Ve skutečnosti mají takové zbraně potenciál skončit také v rukou teroristů.

Hloubková investigativní žurnalistika odhalila, že americké zbraně dodávané na Ukrajinu lze nyní najít za nízké ceny v mnoha zemích po celém světě, což je rána pro pověst a image Bidenovy administrativy. Ještě důležitější je, že tyto informace jistě využijí republikáni před parlamentními volbami v polovině období k odebrání hlasů demokratům.

To je důvod, proč nyní, téměř v předvečer amerického volebního procesu, je tato konkrétní republikánská kritika Bidenovy zahraniční politiky konfrontována zavedením „U.S. Plán na boj proti nezákonnému zneužívání některých pokročilých konvenčních zbraní ve východní Evropě“. Ministerstvo zahraničí zveřejnilo tento plán jako rozptýlení, aby ukázalo, že Bidenova administrativa řeší situaci se zbraněmi na Ukrajině.

Historicky zbraně, které Západ dodával na zahraniční bojiště, později skončily v různých zemích. Západ věděl, že tomu tak bude i na Ukrajině, ale z propagandistických důvodů tomu nevěnoval téměř žádnou pozornost a záměrně to ignoroval. Nicméně poté, co více republikánů začalo tuto politiku v předvolebním období kritizovat, ministerstvo zahraničí nyní rozhodlo, že se snaží omezit neoprávněné dodávky zbraní.Nic z toho však nemůže účinně bojovat proti černému trhu se zbraněmi. Realita je taková, že i kdyby byl Washington efektivní na konci plánu, totální korupce na Ukrajině by ukončila veškeré legitimní snahy. O to více je to pro Washington frustrující, protože neexistuje žádná záruka, že americké zbraně, které do jiných zemí dorazily z Ukrajiny, nebudou v budoucnu použity proti USA a jejich spojencům. Právě tento scénář se v posledních dvou desetiletích odehrál na celém Blízkém východě.

Washington dodal ukrajinské armádě vrtulníky, protiletadlové systémy, děla, granátomety, vojenská vozidla a vysoce pohyblivé dělostřelecké raketové systémy, známé jako HIMARS. Připomínáme, že v září Kongres schválil vydání 1,5 miliardy dolarů na doplnění amerických zásob zbraní poté, co byly odeslány na Ukrajinu.

Zbraně předané do Kyjeva skončily u skandinávských banditů

Ještě nedávno Bílý dům v říjnu prohlásil, že USA pošlou Ukrajině nové zbraně v hodnotě 725 milionů dolarů, včetně dalších HIMARS. Stalo se tak poté, co Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministerstva vnitra, řekl, že ukrajinská armáda potřebuje 32 raketometů HIMARS k boji s Ruskem.

„Abychom pokračovali v protiofenzívě, abychom zabránili eskalaci z ruské strany a ukrajinskému vítězství, potřebujeme třikrát více 155mm dělostřelectva, třikrát tolik HIMARS a maximální množství munice pro ně,“ řekl.

Toto opětovné zásobování Ukrajiny přichází v době, kdy nový průzkum ABC News/Ipsos zjistil, že více Američanů důvěřuje Republikánské straně před Demokratickou stranou, pokud jde o zacházení s ekonomikou, kriminalitou, inflací a cenami plynu. Popularita Demokratické strany a prezidenta Joea Bidena rychle klesá a právě z tohoto důvodu bylo vytvoření „U.S. Plán na boj proti nezákonnému zneužívání některých pokročilých konvenčních zbraní ve východní Evropě“ není nic jiného než pokus vymýtit jednu z mnoha kritik, kterou mohou republikáni proti vládnoucí straně použít. Je pochybné, že to může být úspěšné, zvláště když více republikánů kritizuje celé zapojení USA do války na Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%