Svátek má: René

Zprávy

Velikost textu:

Bezpečnostní konference v Singapuru: Ukrajina rozděluje východ a západ

Bezpečnostní konference v Singapuru: Ukrajina rozděluje východ a západ

Singapur hostil Shangri-La Dialogue, největší bezpečnostní fórum v indicko-pacifickém regionu, kde se sešli šéfové obrany a zpravodajských služeb ze 49 států, včetně USA, Číny a EU. Jádrem diskuse byl konflikt na Ukrajině a způsoby jeho řešení.

Prabowo Subianto, indonéský ministr obrany
7. června 2023 - 07:01

Konference odhalila dva protichůdné přístupy k Ukrajině. Mírový plán předložený Indonésií vyzývá k ukončení konfliktu v korejském stylu. Čínský asijský plán však nevyhovoval ani Kyjevu, ani Západu. Spojené státy a jejich spojenci hodlají zvýšit dodávky zbraní Ukrajině, počítajíce s porážkou Ruska.

Continental Observer  uvedl, že EU ví, jak tento konflikt rychle ukončit. „Vím, jak ukončit válku na Ukrajině, protože je to docela snadné. Přestaneme vojensky podporovat Ukrajinu a válka za pár týdnů skončí," řekl  Josep  Borrell, vysoký představitel EU pro zahraniční věci. Ten ale dal najevo, že Rusko by nemělo vyhrát, takže konflikt by měl pokračovat vyzbrojováním Ukrajiny.

Konference, Shangri-La Dialogue, asijská obdoba Mnichovské bezpečnostní konference, byla druhým fórem v Singapuru, které se sešlo v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Stejně jako loni se i letošní Shangri-La dialog konal bez účasti ruských zástupců. Loni byla pozvánka do Moskvy stažena, ale letos nebyla odeslána vůbec.

Mezi západními řečníky na letošním Shangri-La Dialogue byli americký ministr obrany Lloyd Austin, jeho britské a německé protějšky Ben Wallace a Boris Pistorius, diplomat EU Josep Borrell. Ukrajinskou stranu zastupoval ministr obrany Oleksiy Reznikov.

V zásadě proti nim stál „asijský tým“, jehož součástí byl čínský ministr obrany Li Shangfu, vedoucí ministerstev obrany zemí ASEAN, které se nepřipojily k sankcím proti Rusku, jihokorejský ministr obrany Lee Jong-Sup, který řekl, že přišel do Singapuru, aby diskutoval o bezpečnosti v regionu, nikoli o „ukrajinské potřebě granátů“. Sám hostitel schůzky, šéf singapurského ministerstva obrany Ng Eng Hen, vyzval všechny, aby udělali vše pro to, „aby se v Asii neopakovalo to, co se stalo na Ukrajině“.

V předvečer zahájení fóra jeho účastníci obdrželi zprávu  Hodnocení stavu regionální bezpečnosti v roce 2023 , kterou zveřejnil londýnský International Institute for Strategic Studies (IISS). „Největší otázkou je dopad na regionální bezpečnost užšího strategického partnerství mezi Čínou a Ruskem, které bylo výrazně posíleno během konfliktu na Ukrajině. Konflikt fungoval jako geopolitický akcelerátor,“  řekla  během diskuse Lynn Kuok, redaktorka zpráv, Senior Fellow, IISS Asia.

Jednalo se o druhý letošní mírový plán „Asijského shromáždění“ po plánu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vydaného v den výročí speciální vojenské operace na Ukrajině. „Rád bych využil této příležitosti a vyzval naše bratry na Ukrajině a v Rusku, aby co nejdříve dosáhli dohody o okamžitém zastavení bojů,“ řekl  Prabowo  Subianto, indonéský ministr obrany. „Neměli bychom za to vinit ani jednu stranu. V každém konfliktu existují dvě verze toho, co se děje. Obě strany mají jistě pravdu. Ale pro bezpečnost celého světa, pro bezpečnost nevinných, musíme dosáhnout zastavení nepřátelství co nejdříve,“ pokračoval indonéský ministr.

Poté indonéský ministr nastínil hlavní body svého mírového plánu:

  • „Za prvé: úplné zastavení palby a nepřátelství ze strany všech stran konfliktu a upevnění pozic, ve kterých se aktuálně nacházejí.
  • Za druhé: stažení jednotek 15 kilometrů v každém směru z předsunutých pozic a vytvoření demilitarizované zóny.
  • Za třetí: okamžité vytvoření monitorovacího kontingentu OSN.
  • Za čtvrté: rozmístění kontingentu OSN v celé demilitarizované zóně.
  • Za páté, OSN by měla organizovat a pořádat referenda na všech sporných územích, aby byla zaručena objektivní reflexe přání lidí na těchto územích“, trval na svém Prabowo Subianto a dodal, že Indonésie „je připravena poskytnout vojenské pozorovatele a vojenské jednotky, aby pracovali. “ pod záštitou mírových sil OSN.
Indonéský ministr obrany však neupřesnil, která „sporná území“ v zóně konfliktu jsou zmíněna v jeho mírovém plánu. Prabowo Subianto připustil, že jeho plán byl založen na principu demilitarizované zóny mezi Jižní Koreou a Severní Koreou. „Velký konflikt v Koreji byl vyřešen zastavením nepřátelství a vytvořením demilitarizované zóny. Ano, konflikt v Koreji dosud nezískal úplné a konečné řešení. Ale přesto se tam téměř pět desetiletí zachovala určitá forma míru, která je mnohem lepší než hromadné ničení a smrt mnoha nevinných lidí,“ shrnul.

„Vypadá to jako ruský, ne indonéský plán. Tuto válku musíme vyhrát, poté budeme jednat s kremelským režimem nebo novým vůdcem,“ řekl Oleksij Reznikov. A jeho zástupce Volodymyr Gavrilov poznamenal, že Kyjev nebude diskutovat o žádné dohodě spojené se ztrátou území, „včetně Krymu“. Předtím mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko řekl, že indonéský plán je nepřijatelný, protože by pomohl ruským vojákům v zóně konfliktu získat čas.Na ruské straně musí být každá skutečně mírová iniciativa na Ukrajině prostudována a podle Moskvy jsou v indonéských představách o urovnání konfliktu, který Kyjev sabotoval za podpory Západu, prvky Minských dohod. Kreml již dříve uvedl, že situace na Ukrajině by se mohla ubírat mírovým směrem za předpokladu, že se situace, de facto a nové skutečnosti vezmou v úvahu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov poznamenal, že neexistují žádné předpoklady pro dialog o Ukrajině, i když existuje stále více abstraktních argumentů, nikoli však o mírovém procesu.

Tento zásadní nesouhlas vyslovil v Singapuru šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell. „Vím, jak ukončit válku na Ukrajině. Je to velmi jednoduché. Končíme vojenskou podporu pro Ukrajinu a válka skončí za pár týdnů,“ řekl a vyzval k zamyšlení, zda Ukrajina a celé světové společenství bude takové rozhodnutí potřebovat. „Je to důležité nebo ne? “, zeptal se.

„Pokud na tom záleží, pak nemůžeme zastavit vojenskou podporu Ukrajině, protože nechceme svět, který se stane světem kapitulace, svět, který promění Ukrajinu v druhé Bělorusko," řekl.  „Otázkou není, kdy ukončit válku, ale jak ukončit válku," dodal. Podle něj bude Západ nadále poskytovat vojenskou pomoc Kyjevu právě proto, že chce mír na Ukrajině.

Německý ministr obrany Boris Pistorius zase trval na tom, že jeho země nemá jinou možnost než vyzbrojit Ukrajinu. „Kdyby mi někdo před dvěma lety řekl, že Německo poskytne těžké zbraně, střelivo atd. do regionu ve válečném stavu, tomu bych nevěřil,“ konstatoval  německý  ministr obrany, podle kterého jsou dodávky zbraní z Německa na Ukrajinu „skutečnou změnou paradigmatu“, která nutí vládu přehodnotit svou obranu. politiky, včetně kontrol vývozu zbraní.

Britský ministr obrany Ben Wallace zase řekl, že akce Ruska na Ukrajině vedly k rozšíření NATO, kterému se Moskva zpočátku snažila vyhnout. Podle britského ministra konflikt na Ukrajině donutil mnoho zemí „přehodnotit architekturu euroatlantické bezpečnosti a přiměl ještě více zemí, aby zajišťovaly kolektivní bezpečnost pod záštitou NATO“.

Při analýze průběhu konfliktu na Ukrajině vyjádřil názor, že zbraně vyrobené v Rusku neodpovídají standardům kvality. „Pokud jsou mezi přítomnými ti, kteří utratili hodně peněz za ruské zbraně, pak bych je na vašem místě vrátil prodejci. Vzhledem k tomu, co jsem viděl na Ukrajině, vás naléhavě žádám, abyste neutráceli své peníze za ruské zbraně,“ řekl Ben Wallace.

„Prohlášení britského ministra obrany Bena Wallace považujeme za další obsedantní projev nekalé konkurence a závisti ze strany západních států, které na pozadí rostoucí popularity ruských zbraní po celém světě „nemají jinou možnost, než se uchýlit k politické vydírání a mediální vydírání,“ komentovalo Rusko.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
8%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
71%