Svátek má: Libor

Politika

Velikost textu:

Senátorský rozhovor o balónové komedii

Senátorský rozhovor o balónové komedii

Severoamerikánská předražená stíhačka F-22 všední protiletadlovou raketou sestřelila nebezpečného nepřítele – meteorologický balón čínských mandarínů.

Jaroslav Doubrava, emeritní senátor
7. února 2023 - 02:20

Západně střižená oficiózní média vzdychají nad čínským čmucháním v ovzduší v majetku vlády USA. V internetové džungli a v nezávislých médiích z toho mají človíčkové naopak buď srandu nebo bžundu.

Nad planetou Zemí se kvůli balónu vznáší vůně otázky, kam až zajde hysterická protičínská propaganda USA, upozorňuje emeritní senátor Jaroslav Doubrava rozhovoru s publicistou Františkem Ročkem.
 
Roček: Je to jako z béčkového filmu. Balón vstoupil do identifikační zóny americké protivzdušné obrany poblíž Aleutských ostrovů, vlétl na Aljašku 28. ledna a vstoupil do amerického vzdušného prostoru. Do kanadského vzdušného prostoru potom vstoupil 30. ledna a 31. ledna opět vlétl do amerického vzdušného prostoru v oblasti Idaha. Ale teprve 4.února balón sestřelili, protože USmani se báli, že balón očmuchal strategicky choulostivá místa v USA. Má to být důkaz zrádné čínské špionáže. Dokonce se má jednat od Číňanů o balónkovou kampaň. Ale je s tím spojen náramný chechtot, protože v USA hledali nějakou funkční stíhačku a asi i benzínku, kde kromě benzinu, nafty čepovali i letecké palivo pro stíhačku, aby ji natankovali. Jak jinak si vysvětlit, že až pátého dne zrušili balónový vzdušný balet raketou Sidewinder z pod křídla stíhací F-22?

Doubrava: Číňané k incidentu uvedli, že balón byl tlačen převládajícími západními větry směřujícími od západu k východu.

Balón s omezenou schopností samořiditelnosti se odchýlil daleko od plánovaného kurzu. Jedná se o zásah vyšší moci. Silné větry zanesly balón až nad severoamerickou oblast. Proto se prachová oblaka pocházející z pouště Gobi dostávají na velké vzdálenosti po větru na východ do Severní Ameriky. Jde o všeobecně známý jev. Fakta jsou na straně Číny.

Roček: Typicky politicky alibistický článek se objevil v New York Times 5. 2. 2023. Ukecaný titulek článku zněl: „Incident s balónem odhaluje víc než špionáž, protože konkurence s Čínou se stupňuje“. Článek mj. ukazuje, že pokud má někdo titul docenta či profesora, může být stejně bezvýznamný politický prostitut jako užvaněný politik. Příkladem je citát z článku: „…Nevíme, jaký v tom pro Číňany zpravodajský výnos… Ale není pochyb o tom, že šlo o hrubé porušení svrchovanosti," řekl Evan Medeiros, profesor z Georgetownu, který v rámci Rady pro národní bezpečnost radil prezidentu Baracku Obamovi v otázkách Číny a Asie."

Zajímavé je i to, že najednou Pentagon upozornil na dlouhou historii čínských balonů létajících nad Spojenými státy, o které Pentagon jaksi nikdy předtím neinformoval - prý „dokud ho k tomu nepřinutil tento incident“. Nebo spíše, než se jim najednou hodilo do krámu udělat z toho pro veřejnost kampaň. Co z toho vyplývá?

Doubrava:  Objevují se směšné konstrukce, jako že s příchodem špionážních satelitů balóny neztratily na důležitosti. Sice špionážní družice vidí téměř vše, ale balóny se špičkovými senzory se nad cílem vznášejí mnohem déle a mohou zachytit rádiové, mobilní a nějaká další vysílání, které z vesmíru nelze zachytit. Jenže balón není letadlo. Dá se i na dálku částečně korigovat směr letu, ale jenom v hrubých rysech. Pánem oblohy je vítr. Cíleně dostat balón, o kterém samozřejmě každý ví, do špionážně zajímavé oblasti na vzdálenost tisíců kilometrů, by byl zázrak.Roček: Takže, špionážní variantu čínského balónu odmítáte?

Doubrava: Ano. A aniž to tuší, že to udělal, se v tom smyslu vyjádřil i jeden republikánský hysterik. Incident s balónem přišel ve chvíli, kdy demokraté a republikáni soupeří, kdo se předvede před veřejností jako větší protičínský bourák. Nový republikánský předseda výboru pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů Michael R. Turner patří ke křiklounům, kteří tvrdili, že balón měl být sestřelen dříve. Z mého pohledu mají pravdu. Pokud šlo o špionážní balón, měli letečtí kovbojové do něho píchnout již nad Aljaškou. Ale až 5.února se dohodli vládní spiklenci ve Washingtonu by bylo nejlepší za velkého humbuku balón sestřelit. Proto je komické, když se píše, že z trajektorie čínského špionážního balónu je zřejmé, že balón očmuchával americký arzenál jaderných zbraní.

Čína: Sestřelení civilního balónu je neuvážená akce USA

Roček: Předpokládám, že washingtonská administrativa způsobila tuto klauniádu, aby v lidech zasívala ještě více strach z Číny. Jak jinak směšnou baloniádu hodnotit?

Doubrava: Jakýsi Brandon J. Weichert píše alarmistické články a knihy jak zachránit před světovým zlem chudáčka Ameriku. O baloniádě napsal: „Tato událost byla nepříjemností a strašlivým selháním v odstrašení ze strany Bidenovy administrativy. Pekelný balón měl být sestřelen, když byl nad Aleutami, ne poté, co přeletěl celý severoamerický kontinent.“ Jeho posluhování militantnímu lobby dokládají i názvy jeho přemoudřelých knih: Vítězný prostor: Jak Amerika zůstává supervelmocí, Válka stínů: Íránské hledání nadvlády, Biohacked: Čínský závod o ovládnutí života. Co jiného od takového člověka čekat?

Ne, že by armády balóny nevyužívaly, třeba USA ve válkách v Iráku a Afghánistánu, ale jednalo se o místní sledování. Kromě toho tvrzení, že pekingský balón záměrně pátral v armádně strategicky důležité Montaně, je poněkud nadnesené, protože urazil nejméně 15 000 km v bezohledném království větru.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Je podle Vás dobře, že se Joe Biden vzdal kandidatury na příštího prezidenta USA?