Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

ZDF: Brutální zásahy staví USA do stejné řady s diktaturami!

ZDF: Brutální zásahy staví USA do stejné řady s diktaturami!

Zapojení ozbrojených sil do potlačování pokojných protestů je obrazem nehodným Spojených států a typické pro autoritářské režimy, uvedl korespondent německé televizní stanice ZDF.

Ilustrační foto
3. června 2020 - 11:06

Donald Trump podle jeho názoru rozhání demonstraci kvůli focení a porušuje práva občanů. Navíc se jedná o útok na americkou demokracii a tento samotný způsob jednání je to, z nčehož se vytvářejí diktatury.

Po smrti Afroameričana George Floyda je porušeno právo pořádat demonstrace v USA, uvedl Elmar Thevesen, korespondent německé televizní stanice ZDF ve Washingtonu.

Na ulicích nyní uvidíte „scény nehodné pro Spojené státy americké, vhodné pro autoritářské systémy". Krátce před tím občané hlasitě, ale pokojně protestovali. Potom se objevil před Bílým domem šéf amerického ministerstva spravedlnosti William Barr, zdůraznil novinář. Když Barr odešel, řady policie a armády se přesunuly k bariérám před lidmi - muže, ženy a mládež - před všemi, kteří si uvědomují své právo na svobodu názoru.

Poté začalo násilné rozhánění demonstrace - použití slzného plynu, gumových kulek, omračujících granátů. Nasazená policie začala postupovat vpřed. Lidé byli rozehnáni, jejich právo na pořádání demonstrací bylo porušeno. A proč? Protože prezident chtěl uspořádat focení, zdůraznil americký korespondent ZDF. A nejen to, Donald Trump oznámil použití amerických ozbrojených sil proti americkým občanům.


Současně se spoléhal na zákon z roku 1807, který říká: pokud se prezident domnívá, že nelegální překážka spravedlnosti, shromáždění nebo povstání proti orgánům USA brání provádění státních zákonů v normálním právním procesu, může povolat vojenské síly jednotlivých států, aby sloužily státu v případě potřeby je použije k potlačení vzpoury.

Postavit stovky tisíc pokojných protestujících na stejnou úroveň jako „vzpoura“ nebo „povstání“ je „jen materiál, z něhož jsou vytvořeny diktatury“, zdůraznil novinář německé televizní stanice.

Podle ZDF Donald Trump nařídil, aby byly ulice vyklizeny od lidí, protože chtěl jít do biskupského kostela sv. Jana, doprovázen dcerou Ivankou a švagrem Jaredem Kouchnerem, aby se s Biblí v ruce vyhlásil za prezidenta zákona a pořádku. „Měla by se Bible stát známkou toho, že je založena na božském právu, jako tomu kdysi byl anglický král, na němž získali Američané nezávislost během krvavé války?" nebylo Thevesenovi jasné.

Podle guvernéra New Yorku, Andrewa Cuomo, uchýlit se k pomoci americké armády při fotografování je „opravdu ostuda“. Z pohledu novináře ZDF je to ještě horší: „Je to útok na americkou demokracii.“ Na podporu svého názoru připomněl na slova amerického prezidenta Abrahama Lincolna, která byla uvedena v roce 1838. Podle Lincolna by bylo nepřiměřené očekávat, že se z americké střední třídy objeví muž, „posedlý svým neporazitelným géniem“: „Pokud taková osoba přijde, potřebujeme lidi, kteří budou jednomyslní, oddaní vládě a zákonům a dost chytří, aby zastavili jeho plány.“

(kou, prvnizpravy.cz, zdf.de, foto: youtube)