Svátek má: Vilém

Zprávy

Velikost textu:

Wyborcza: Duda koupil ve slevě od Trumpa „zbytečnou bezpečnost“!

Wyborcza: Duda koupil ve slevě od Trumpa „zbytečnou bezpečnost“!

Podepsané prohlášení prezidentů Polska a Spojených států o spolupráci v oblasti obrany nebude mít žádný vliv na obranné schopnosti Polska, je si jistý polský novinář Pavel Wroński.

Andrzej Duda a Donald Trump
16. června 2019 - 04:20

V deníku Gazeta Wyborcza vysvětluje, že samotné Polsko požádalo Spojené státy o možnost koupit si letadla F-35, a navíc poděkovalo prezidentu Trumpovi.

„Zdá se, že se Andrzej Duda srozhodl koupit bezpečnost Polska ve Spojených státech, a navíc „a akci“, kterou obdržel od Donalda Trumpa z rozporu s porušováním právního státu. Vyjádření prezidenta Spojených států, že se nestará o stav demokracie v Polsku, protože v Polsku nejsou žádné problémy s demokracií,“ píše polský novinář Pavel Wroński v publikaci Gazeta Wyborcza.

Po chvilce patriotické a oficiální euforie, která proběhla sdělovacími prostředky, autor navrhuje analyzovat to, co vlastně 12. června podepsal prezident Polska Andrzej Duda a jak se zvýšila bezpečnostní úroveň Polska.

Ve skutečnosti musí být v Polsku zavedeny nové vojenské investice, divizní velení, výcvikové středisko, letecké základny, sklady, podmínky pro brigády bojových skupin. Ze slov prezidenta Trumpa však vyplývá, že Spojené státy na to neutratí ani jediný dolar. Ano, přemístí do Polska pouze dalších tisíc vojáků, vysvětluje autor.

To znamená, že buď Trump nemá pro takovou iniciativu podporu v Kongresu USA, která rozhoduje o financování tohoto typu projektu, nebo jednoduše uznal, že americká armáda dostane novou cvičnou oblast bezplatně s využitím infrastruktury vybudované Poláky. „A proč ne, když se sami dožadují a stále platí?“ poznamenává jedovatě novinář.


V ničem se nezměnil status amerických sil v Polsku. Nebyl narušen ani pozměněn Zakládající akt Rusko-NATO z roku 1997 o tom, že aliance nevytvoří stálé základny na území nových členských zemí. Následkem toho nebude Fort Trump s pevnou základnou. Navíc sám prezident Duda definoval projekt jako „vyjednávací pozici“. Můžeme mít jen naději, že se jedná o začátek další spolupráce se Spojenými státy.

Polsko jako poděkování koupí 32 letadel F-35 z USA. A za to polský prezident srdečně poděkoval americkému vůdci.

F-35 je nejnovější útočný bojovník navržený tak, aby prolomil obranu nepřítele. Jeho použití pro obranu Polska v roli tradičního bitevniku je ale kontroverzní.

Současně polská vláda nedokončila jednání o nákupu obranných zbraní - ve skutečnosti chránících Polsko - tedy dalších šest protiraketových systémů USA „Patriot“, které jsou schopny bojovat například s ruským Iskanderem. Je to „Patriot“, který chrání před skutečným a náhlým leteckým útokem, na který dnes Polsko nemá odpověď, vysvětluje autor.

„Samozřejmě, prezident Duda ve Spojených státech používá „úspěch “a představuje se jako ten, jehož prostřednictvím se Polsko stalo bezpečným. Zatím však připomíná zákazníka, který si koupil spoustu věcí ve slevě, a upřímně poděkoval majiteli obchodu za to, že mohl nakupovat. Když se ale vrátí domů, podívá se do prázdné peněženky a zamyslí se nad tím, zda opravdu potřebuje to, co koupil,“ dodal Pavel Wroński v publikaci Gazeta Wyborcza.

(kou, prvnizpravy.cz, wyborcza.pl, foto: arch.)