Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: USA vyhrožují Egyptu sankcemi za plány na koupi Su-35!

WSJ: USA vyhrožují Egyptu sankcemi za plány na koupi Su-35!

Konkurence na trhu se zbraněmi vede stále nervnější Washington k ostřejším vyhrůžkám každému, kdo si naplánoval koupi ruských moderních zbraní.

Ruská stíhačka Su-35
15. listopadu 2019 - 13:07

Dalším příkladem toho, že se každý, kdo si dovolí zauvažovat o nákupu ruských zbraní se stane terčem vyhrůžek amerického establishmentu, se nyní stává Egypt. Pentagon a ministerstvo zahraničí USA ve společném dopise egyptské úřady varovaly před nebezpečím sankcí v případě pořízení ruských stíhaček Su-35.

Informace, že Rusko a Egypt podepsaly smlouvu na dodávku stíhaček Su-35 do Káhiry, se objevily v dubnu v novinách „Kommersant“, ale nebyly oficiálně potvrzeny. Podle zdrojů novin vstoupila v platnost na konci roku 2018 odpovídající dohoda, která předpokládá dodávku „více než dvou desítek letadel“ a leteckých zbraní v hodnotě asi 2 miliard dolarů, a samotné dodávky mohou začít již v období 2020–2021.

Podle Wall Street Journal ve středu zaslal ministr zahraničí Mike Pompeo a šéf Pentagonu Mark Esper v dopise zaslaném ve středu egyptskému ministru obrany, aby zrušil dohodu o ruských stíhačkách Su-35.

Prvnizpravy.cz - Indie sdělila USA: Vašimi zákony se nehodláme řídit!

„Nová velká dohoda s Ruskem zkomplikuje přinejmenším budoucí výměnu vojenských informací se Spojenými státy a americkou vojenskou pomoc Egyptu," cituje publikace text dopisu, který má k dispozici.

Podle novin obsahoval dopis také hrozby sankcí proti Egyptu.

Představitelé Pentagonu také osobně varovali hlavu egyptského letectva před nežádoucími důsledky dohody, uvedl materiál. Publikace upozornila, že signál z Washingtonu se časově shodoval s návštěvou ruského ministra obrany Sergeje Šojgu v Káhiře.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)