Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Welt: V Německu roste počet bezdomovců

Welt: V Německu roste počet bezdomovců

Spolková organizace pro pomoc bezdomovcům alarmuje: V Německu počet lidí bez střechy nad hlavou výrazně vzrostl. Hlavními důvody jsou rychle rostoucí nájemné a nedostatek preferenčních bytů pro lidi s nízkými příjmy, uvádí Welt.

Ilustrační foto
14. listopadu 2019 - 09:01

Bydlení ve velkých německých městech nikdy nebylo tak drahé jako v současnosti Dostupných bytů  k pronájmu je stále méně. Pro lidi s nízkými příjmy není dostatek sociálních bytů. To je důvod, proč Spolková společnost pro pomoc bezdomovcům alarmuje: Počet lidí bez vlastního bydlení výrazně vzrostl.

Mít misku polévky a být v teple - bezdomovci najdou útočiště v charitativních jídelnách a stanicích sociální pomoci na vlakových nádražích. Většina lidí, kteří sem přijdou, nemá svůj vlastní životní prostor. Stráví noc s přáteli nebo na ulici. Patří mezi ně nejen důchodci a uprchlíci, ale také studenti.Ulrike Rayerová, zaměstnankyně stanice sociální pomoci bezdomovcům na východním nádraží v Berlíně říká: „Jsou zde velmi mladí lidé bez domova, kteří přišli studovat do Berlína. Žijí nějakou dobu s přáteli a pak zjistí, že nemohou najít bydlení a v důsledku toho končí na ulici.“

V loňském roce bylo v Německu asi 680 tisíc lidí bez domova. To je o 28 tisíc více než v roce 2017. Lidé bez domova jsou ti, kteří nemají dočasný domov, to znamená nejen lidé bez domova, ale také lidé, kteří tráví noc s přáteli a v sociálních zařízeních. Do rizikové skupiny patří především svobodné matky a mladí lidé. Hlavními důvody jsou rychle rostoucí nájmy a nedostatek preferenčních bytů pro lidi s nízkými příjmy.

„V celém Německu potřebujeme téměř milion dalších sociálních bytů. V samotném Berlíně je pouze 100 000 těchto bytů. Situace je opravdu kritická,“ upozorňuje Sebastian Bartels, z Berlin Tenants Association

Někteří lidé bez domova se dokonce pokoušejí dostat ze situace pomocí tzv. Couchsurfingu a někdy strávit noc s cizími lidmi. Pak začnou znovu hledat střechu nad hlavou.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)