Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Bez makulatury hrozí Německu nedostatek toaletního papíru!

Welt: Bez makulatury hrozí Německu nedostatek toaletního papíru!

Ještě nedávno Německo neznalo nedostatek odpadového papíru - makulatury, ale s příchodem koronaviru se situace podle německých novin Die Welt dramaticky změnila.

Ilustrační foto
31. března 2020 - 10:10

Článek svým rozsahem svědčí, o jak závažný problém se jedná.

Makulatury je stále méně a sběr je obtížný. Výrobci bijí na poplach: bez dostatečného množství makulatury nebude existovat ani toaletní papír, ani balicí papír, ani novinový papír.

Ve Würzburgu v Německu byl zaveden mimořádný stav ohledně sběru odpadu. V souvislosti se současnou situací na dobu neurčitou ve městě a jeho okolí budou podle plánu vyprázdněny pouze popelnice s tzv. směsným odpadem. Je to radikální změna, zdůrazňuje publikace. To znamená, že objemný odpad již není odstraňován, rostlinný odpad není odstraňován a nádoby s organickým odpadem nejsou vyprázdňovány. Nyní navíc přestali vyvážet i odpadní papír.

Ve sběrně odpadu řekli, že vyprazdňování kontejnerů s papírovým odpadem se nyní zastavuje na dobu neurčitou kvůli nedostatku personálu zapříčiněno epidemií.

Kvůli současné situací zní alarm v německých papírnách. Zastavení sběru papírového odpadu může vést k nedostatku dodávek pro výrobce obalového, hygienického a novinového papíru, varuje viceprezident recyklační společnosti Smurfit Kappa a předseda výboru pro papírový odpad ve sdružení německých papíren Henry Fermoilen. To vytváří problémy pro dodavatelský řetězec základních náležitostí. „Bez odpadního papíru neexistuje toaletní papír, žádné obaly, žádné noviny," řekl v rozhovoru s novináři.

Nabídka výrobců papíru nezávisí na makulatuře z Würzburgu, ale průmysl se obává, že v příštích týdnech bude následovat řetězová reakce. Kromě toho obecní úřady již dlouho říkají, že musí dávat přednost svým prioritám. Podle Patricka Hazenkampa, viceprezidenta komunálních společností, má-li mnoho podniků nedostatek zaměstnanců kvůli velkému počtu nemocí a karantén, budou muset veřejné podniky přizpůsobit systém sběru odpadu zdravotním požadavkům a zabránit šíření epidemie.

Zbytkový a organický odpad zůstává v tomto odvětví prioritou, protože na rozdíl od dlouhodobého odpadního papíru může představovat nebezpečí pro hygienu. Pro tuto chvíli je to však teorie, říká Die Welt.


Ve sdružení veřejných služeb ujišťují: „Nevidíme jiné případy srovnatelné se situací ve Würzburgu.“ Systém sběru odpadního papíru z velké části funguje správně. Mezitím bylo mnoho recyklačních center uzavřeno. Obvykle se zde shromažďují nejen velké a stavební zbytky, ale také stará elektronická zařízení, ale velké množství odpadního papíru. Uzavření bylo zdůvodněno především vysokým rizikem šíření infekce mezi zaměstnanci.

V Pfaffenhofenu v Horním Bavorsku tedy zůstávají sběrná místa odpadu od 20. do 29. března uzavřená. Navzdory výzvám úřadů se však počet návštěv recyklačních center nesnížil, ale během epidemie se zvýšil - lidé se rozhodli situaci využít a vyčistit si domy a zahradní pozemky.

Bavorská vláda doporučila obecním úřadům, aby sběrná místa nezavírala. V opačném případě bude logistika v oblasti sběru odpadu přetížena a spalovny nebudou schopny zvládnout nové objemy, protože veškerý odpad bude uložen do všeobecného odpadu.

Odborníci naléhají na to, aby bylo provedeno vše pro zachování systému separace odpadu v Německu, protože na něm závisí mnoho výrobních sítí. Na druhé straně výrobci toaletního papíru trvají na pokračování v odstraňování papírového odpadu z domácností ze dvou důvodů.

Na jedné straně je dovoz obtížný kvůli přetížení kamionu na hranicích a nedostatku personálu v logistických službách - a Německo dováží velké objemy odpadního papíru. V roce 2018 země vyvezla 2,8 milionu tun, ale dovezla 4,9 milionu tun odpadního papíru, především z Nizozemska.

Na druhé straně je situace v mnoha zemích, jako je Itálie, napjatá. Současně se výrazně snížilo množství průmyslového odpadu - místy se jejich objemy snížily o 80% a právě v této oblasti se produkuje téměř polovina odpadového papíru.

K náhlému nedostatku odpadního papíru přispělo také rozsáhlé uzavření hranic. Jen sama Ikea s nábytkem obvykle produkuje obrovské množství papíru a lepenky. Totéž platí pro velké sítě prodávající elektronické zboží.

V krátké době se trh otočil o 180 °. Před několika týdny se objevily zprávy o vážné krizi s odpadním papírem. V důsledku nadměrného množství v roce 2019 ceny za něj prudce poklesly a tržby z prodeje sotva pokryly náklady na sběr papírového odpadu. Nyní soukromé společnosti sběru odpadků již od 1. dubna oznamují zvýšení cen odpadního papíru.

Nedávno začaly znít hlasy, které vyžadují, aby byl obalový průmysl systémově zařazen mezi důležité, protože bez obalů bude ohroženo zásobování obyvatelstva potravinami. A protože výrobci obalů potřebují papír a makulatura je nejdůležitějším zdrojem jeho výroby, může průmysl trvat na zachování a údržbě systému sběru komunálního papíru, uzavírá Die Welt.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)