Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Washington Post: Trumpem propagovaný lék nepomáhá!

Washington Post: Trumpem propagovaný lék nepomáhá!

Lék prooti malárii, hydroxychlorochin, prezentovaný Trumpem jako průlom v boji proti koronaviru, nepomáhá získat imunitu.

Ilustrační foto
5. června 2020 - 11:04

Napsal to The Washington Post s odkazem na výsledky studie provedené na Minnesotské univeritě. Vědci zjistili, že účinnost hydroxychlorochinu proti koronaviru nepřekračuje účinnost placeba.

Preparát hydroxychlorochinu nepodporuje imunitu vůči koronaviru, uvedl The Washington Post. Podle publikace byl hydroxychlorochin, který je původně antimalarikem, nejprve testován jako protiinfekční činidlo. Ve výsledku se ukázalo, že lék inzerovaný Donaldem Trumpem nemá na ochranu proti koronaviru větší účinek než placebo.
 
Publikace připomíná, že Donald Trump opakovaně propagoval hydroxychlorochin jako „průlom“ v boji proti koronaviru: podle amerického prezidenta sám tento lék použil.


Washington Post uvedl, že studie provedená Minnesotskou univerzitou zahrnovala 800 lidí ze Spojených států a Kanady, kteří byli z nějakého důvodu v kontaktu s lidmi infikovanými koronavirem. Kromě toho byla na konci května ve Spojených státech zveřejněna globální studie o použití hydroxychlorochinu při léčbě koronaviru, která odhalila, že u pacientů užívajících tento lék se zvyšuje riziko úmrtnosti. Po této publikaci WHO zrušila lékové pokusy a ve Francii byl tento lék zakázán pro použití při léčbě koronaviru.
 
Ředitel výzkumu na Minnesotské univerzitě David Boulwar uvedl, že byly zahájeny testy na hydroxychlorochin, protože se ukázalo, že tento lék je účinný v boji proti viru v laboratorních podmínkách. Publikace uvádí, že 12% účastníků studie užívajících lék nakonec dostalo koronavirus: u účastníků užívajících placebo byl podíl případů 14%, což nepředstavuje zásadní statistický rozdíl.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)