Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Velvyslanec USA v Berlíně: Německo nás uráží!

Velvyslanec USA v Berlíně: Německo nás uráží!

Americký velvyslanec Richard Grenell je pobouřen připomínkou spolkové vlády, že USA jsou srovnatelné s Čínskou komunistickou stranou.

Richard Grenell, americký velvyslanec v Německu
26. listopadu 2019 - 03:20

Ve sporu o možném zapojení Číny do expanze rychlé 5G mobilní sítě v Německu velvyslanec USA Richard Grenell obvinil spolkovou vládu z urážky USA.

„Nedávná prohlášení vysokých německých vládních činitelů, že Spojené státy jsou srovnatelné s Čínskou komunistickou stranou, jsou urážkou tisíců amerických vojáků, kteří pomáhají zajistit bezpečnost Německa," uvedl v prohlášení zveřejněném v pondělí, „navíc je to urážka pro miliony Američanů, kteří bojovali za silnou západní alianci.“

Ministr hospodářství Peter Altmaier v programu ARD „Anne Will“ provedl srovnání mezi USA a Čínou. V záležitosti NSA týkající se telefonického sledování americkou tajnou službou Německo neuložilo „žádné sankce"  a dodal: „USA také požadují od svých společností, aby poté sdělovaly určité informace, které jsou nezbytné pro boj proti terorismu, aby je poté využily. „USA se obávají sdělení informací čínské vládě v případě zapojení Huawei do projektu 5G.“


Největší německá vládní strana CDU se o víkendu rozhodla nevyloučit Huawei obecně z rozšíření rychlého 5G mobilní sítě v Německu. V rozhodnutí, které v sobotu přijala velká většina na sjezdu strany CDU v Lipsku, se uvádí, že důvěryhodní by mohli být „pouze ti dodavatelé, kteří ověřitelným způsobem splňují jasně definovaný bezpečnostní katalog“. To musí zahrnovat „že je vyloučeno zasahování cizího státu do naší 5G infrastruktury.“ Na druhé straně USA již dlouho varují Německo před zapojením Huawei do mobilní sítě.