Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

V den zahájení olympijských her zabouchla CAS dveře 47 Rusům!

V den zahájení olympijských her zabouchla CAS dveře 47 Rusům!

Sportovní rozhodčí soud tvrdí, že nezjistil nespravedlivé a diskriminační důvody, na jejichž základě MOV nepozval ruské sportovce na olympijské hry.

Ilustrační foto
9. února 2018 - 11:05

Pro ruské sportovce je rozhodnutí soudu a jeho odůvodnění poněkud zvláštní – ten jediný důvod pro odstranění účasti z OH je totiž prokázaný doping. Ale ten nebyl prokázán! Jinými slovy je vyřazení „čistých“ sportovců „spravedlivé a nediskrimační“?

Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v den zahájení olympijských her v roce 2018 rozhodla o zamítnutí odvolání 47 ruských sportovců a trenérů, kteří požadovali, aby jim Mezinárodní olympijský výbor (MOV) umožnil účastnit se olympijských her v Jižní Koreji.

Fancy Bears: Za útokem WADA na ruský sport stojí Kanada!
 
Odvolání proti nepřijetí na olympijských hrách v Pchjongčangu podalo 32 ruských sportovců atlet,  kteří bez udání důvodu neobdrželi pozvánku od komise MOV, a stejně tak i 13 sportovců a dva trenéři, jež CAS dříve vyvinil z doživotního vyloučení z olympijských her (a také neobdrželi pozvánku).

Případy ruských sportovců nběhem dvou dnů zvážila skupina rozhodců složenou z Kanaďana Švýcara a Australana, uvedla agentura TASS.

Konečná zpráva uvedla, že odvolání nebylo možné uspokojit, neboť za situace, s odstraněním ruského olympijského výboru, má MOV právo nastavit formát připuštění na Hry. Postup pro pozvání na olympijské hry tedy nelze považovat za sankci. Kromě toho soud zdůraznil, že MOV tak našel zlatou střední cestu mezi bojem proti dopingu a respektováním práv čistých ruských sportovců (sic!). Rovněž poznamenal, že zkoumal kritéria, na jejichž základě MOV vyzvala Rusy na olympijské hry a nepovažuje je za diskriminační nebo nespravedlivé.


Ruská strana naopak hodnotí kroky CAS, MOV a WADA za diskreditující olympijské hnutí, a političtí činitelé uvedli, že tuto situaci neponechají bez odpovědi. Ruští činitelé přitom poukázali, že se jednalo o silný tlak na CAS ze strany Mezinárodního olympijského výboru (MOV). A rozhodnutí MOV označili za jednoznančně politické.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)