Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

„Úžasné rozměry“ - Handelsblatt o budoucí ruské letadlové lodi

„Úžasné rozměry“ - Handelsblatt o budoucí ruské letadlové lodi

Rusko se nadále vyzbrojuje a plánuje získat atomovou letadlovou loď, která bude konkurovat americkému námořnictvu, napsal Handelsblatt.

Ruská letadlová loď "Admirál Kuzněcov"
16. ledna 2020 - 04:20

Její velikost je „ohromující“. Pokud jde o výzbroj, Moskva samozřejmě ji „vybaví v celém svém rozsahu“, nepochybuje německá publikace.

„Její velikost je ohromující: více než 300 metrů na délku a 65 metrů na výšku. Ponor je téměř 11 metrů, výtlak je asi 80 tisíc tun. Má být vybaven čtyřmi jadernými reaktory o kapacitě 305 megawattů, které by měly loď umožnit rychlost 55 kilometrů za hodinu. Přesně tak bude vypadat nová atomová letadlová loď, kterou chce Rusko postavit,“ napsal autor článku článek André Ballin.

Pokud jde o zbraně, pokračuje novinář Handelsblatt, nový letadlový dopravce Rusko „zcela plně osadí“.


Letadlová loď bude pravděpodobně schopna pojmout 70 letadel a vrtulníků a také nainstaluje takovou „nové hyperzvukové zbraně“, jako jsou rakety „Kinžal“ a „Zirkon“, kterými před dvěma lety hlava Kremlu Vladimir Putin „vyděsil svět“, vzpomíná Ballin.

Podle nejnovějších informací by mělo být poveřena United Shipbuilding Corporation již koncem tohoto roku, i když dříve v ruském námořnictvu oznámili, že plánují uvést do provozu nový jaderný nosič až v roce 2030, poznamenal autor článku.

Oficiální potvrzení zatím nebylo, ale podle německého novináře není podobné přenesení obranných plánů do dřívějšího data „v žádném případě vyloučen“.

„V posledních letech se ambice Kremlu v zahraniční a bezpečnostní politice výrazně zvýšily. V Sýrii si ruské vedení již zajistilo námořní základnu a nyní v to doufá v Libyi,“ poznamenal Ballin.


K vytvoření nové atomové letadlové lodě budou použity technické projekty a dokumentace, podle nichž byla na konci 80. a začátkem 90. let minulého století provedena výstavba nedokončeného těžké jaderné letadlové lodě „Uljanovsk“, uvedl autor článku s odkazem na ruská média.

„Technicky ruská flotila spolu s novým letadlovou lodí tohoto druhu nepochybně nebude ustupovat americkým. Kvantitativně je však americké námořnictvo daleko vpředu,“ ujistil novinář Handelsblattu.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)