Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

USA, Rusko a Čína se dohodly na odsunu sil NATO z Afghánistánu

USA, Rusko a Čína se dohodly na odsunu sil NATO z Afghánistánu

V každodenním mediálním cirkusu poněkud zapadla zajímavá zpráva, že třístranné setkání zvláštních vyslanců Spojených států, Ruska a Číny v Moskvě vedlo ve čtvrtek 25 .4. 2019 ke shodě o afghánském mírovém procesu.

Francouzští vojáci v Afghánistánu
29. dubna 2019 - 07:20

Oficiální přijetí Ruska a Číny jako důležitých hráčů k mírovému procesu naznačuje, že americká mírová jednání jsou míněna vážně, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

V souvislosti s tím je zajímavý novoroční komentář, který spáchal Robert D. Kaplan a byl vydán 1.1. 2019.

V článku mj. píše, že jak později naznačil i prezident Trump, strategické plánování USA v oblasti Afghánistánu se zvrtlo:  
„Zatímco Číňané, Pákistánci, Indové a Íránci vyvíjejí konkurenční energetické a těžební projekty v Afghánistánu, zdá se, že Spojené státy mají v zemi jen malou obchodní budoucnost, přestože každoročně vynakládají zhruba 45 miliard dolarů.“

V článku se k tomuto tématu vrací ještě jednou:
„…Číňané, Pákistánci, Rusové, Indové a Iránci mohou všichni mít prospěch více z amerických vojenských operací v Afghánistánu než Spojené státy. Naše přítomnost jim může poskytnout dostatek bezpečnosti, aby se realizovaly jejich energetické a dopravní koridory, a zároveň pomohly Rusům chránit se proti islámskému terorismu na jejich jižních hranicích. Tak naši soupeři staví vlastní říše na hřbetě naší upadající říše.

Dalo by se říci, že kolaps proamerické vlády v Kábulu by umožnil těmto zemím získat ještě větší oporu v Afghánistánu. Ale potom by se stabilizace nestabilní země stala jejich problémem.“

Mimořádně důležitá je právě tato věta: „…potom by se stabilizace nestabilní země stala jejich problémem.“ Je to stěžejní věta Kaplanova článku. Co z ní vyplývá?

Širší souvislosti

Při jednání s Tálibánem se nakonec nebude jednat jenom o tom, co dohodnou islamisté s USA. Důležité bude i to, co si Talibanci budou muset vyslechnout za varování, ale i nabídky, od států v jejich širším regionu. Politicky a hospodářsky budou na nich též nepřímo závislí.

To se potvrdilo koncem dubna 2019.

Třístranné setkání zvláštních vyslanců Spojených států, Ruska a Číny v Moskvě vedlo ve čtvrtek 25.4.2019 k prohlášení o obecné shodě na principech odsunu sil NATO z Afghánistánu.

Základem je předpoklad, že americká a spojenecká vojska opustí Afghánistán v rámci mírové dohody, v níž se zaváže Taliban držet Islámský stát a Al Kajdu mimo afghánské území.


Mnoho slov

Dohoda či deklarace je coby diplomatický text ze 2/3 plná keců o ničem. Z osmi bodů např. 1 bod zní: „Tři strany respektují svrchovanost, nezávislost a územní celistvost Afghánistánu, jakož i jeho právo zvolit si cestu rozvoje. Tři strany upřednostňují zájmy afghánského lidu při prosazování mírového procesu.“

Legrační je, že více méně neexistuje afghánský lid, ale řada etnik zavázaných na spolupráci ještě také v rámci kmenových struktur.

Podobně bod 2. vyjadřuje jenom obecnou podporu:  „…Tři strany povzbuzují afghánský Taliban, aby se účastnil mírových rozhovorů s širokou, reprezentativní afghánskou delegací, která bude zahrnovat vládu co nejdříve. K tomuto cíli, a jak jsme se dohodli v Moskvě v únoru 2019, podporujeme druhé kolo dialogu v Afghánistánu v Dauhá (Katar).“

Klíčový bod

Důležitý je až bod 3.: „Tři strany podporují úsilí afghánské vlády v boji proti mezinárodním teroristickým a extremistickým organizacím v Afghánistánu. Berou na vědomí závazek afghánského Tálibánu: bojovat s ISIS a omezit vazby s Al-Káidou, ETIM a dalšími mezinárodními teroristickými skupinami; zajistit, aby oblasti, které kontrolují, nebyly použity k ohrožení jiné země; a vyzývají je, aby zabránili náboru teroristů … a vyhnali všechny známé teroristy.“

Důležitý je ještě bod 6.: „Tři strany požadují řádné a odpovědné stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu v rámci mírového procesu.“

Jedná se sice jenom o prohlášení shody, ale je základním signálem, že se konečně shodly  Čína, Rusko a USA na něčem důležitém (že Američané a NATO odněkud odejdou). Na konci prohlášení napsali, že další jednání proběhne v Pekingu.

To nebylo koncem dubna 2019 málo, protože v dubnu 2018 bylo možné jenom tušit, že by mohlo snad dojít (konečně) k jednání o ukončení občanské války v Afghánistánu.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)