Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

USA provokují Turecko: Částečně zrušily zbrojní embargo vůči Kypru

USA provokují Turecko: Částečně zrušily zbrojní embargo vůči Kypru

USA v úterý oznámily, že zruší roční embargo na prodej „nesmrtícího“ vojenského vybavení vůči Kypru na jeden rok, což pobouřilo Turecko.

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
2. září 2020 - 09:01

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo „informoval“ v telefonním hovoru prezidenta Kyperské republiky Nicose Anastasiadese „o svém rozhodnutí dočasně zrušit na fiskální rok 2021 omezení embarga na nesmrtonosné obranné prostředky a obranné služby, “podléhající mezinárodním předpisům, uvedlo ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

USA uvalily toto embargo na Kypr v roce 1987 v naději, že podpoří znovusjednocení ostrova, jehož sever okupuje Turecko od doby turecké invaze v roce 1974. Toto opatření však mělo kontraproduktivní výsledek, protože povzbudilo kyperskou vládu, aby se spojila s dalšími partnery, aniž by ukončila rozdělení Kypru. Demokratický senátor Bob Menendez ocenil „uznání důležitosti“ vztahu s Kyprem, „jako spolehlivého strategického partnera. Je v našem zájmu zrušit tato zastaralá omezení, která platí po celá desetiletí, a prohloubit náš vztah s Kyprem“ dodal ve svém prohlášení.

Na druhé straně turecké ministerstvo zahraničí ostře odsoudilo částečné zrušení embarga a vyzvalo Washington, aby „zvrátil“ toto rozhodnutí, které „bude mít negativní dopad na úsilí zaměřené na nalezení řešení kyperské otázky“. „Jinak Turecko (...) přijme nezbytná vzájemná opatření k zajištění bezpečnosti kyperských Turků,“ varovalo ministerstvo ve svém prohlášení.

Mike Pompeo znovu potvrdil americkou podporu pro „globální řešení sjednocení ostrova ve federaci“. Ministr již v červenci oznámil posílení obranné spolupráce s Kyprem ve formě financování vojenského výcviku.


Americké oznámení přichází ve chvíli, kdy ve východním Středomoří probíhá eskalace napětí mezi Tureckem a Řeckem, s nárůstem konkurenčních demonstrací síly a incidentů, které zvýšily obavy Evropanů.

(rp,prvnizpravy.cz,figaro,foto:arch.)