Svátek má: Servác

Zprávy

Velikost textu:

USA mají na Ukrajině osm laboratoří s nebezpečnými infekcemi!

USA mají na Ukrajině osm laboratoří s nebezpečnými infekcemi!

USA postavily na Ukrajině osm laboratoří, v nichž ukládají zvláště nebezpečné infekce, které mají údajně zabránit vzniku biologických zbraní.

Ilustrační foto
28. května 2020 - 04:20

Napsaly to „Ukrajinské zprávy“ s odkazem na ministerstvo zdravotnictví.

Uvádí se, že Agentura pro snižování hrozeb při Pentagonu poskytovala technickou pomoc laboratořím na Ukrajině vybudovaných či modernizovaných s jeho účastí. Přímo se na tom podílela americká společnost Black & Veatch Special Projects Corp. Práce byly prováděny od roku 2005 do roku 2014. Během této doby bylo postaveno a vylepšeno osm zařízení ve Lvově, v Zakarpatské oblasti, Ternopilu, Vinnickém, Chersonu, Dněpropetrovsku a Charkově, jakož i na Krymu.

„Ustanovení smlouvy stanovovala poskytování pomoci Ukrajině při předcházení šíření technologií, patogenů a znalostí, které jsou ve Výzkumném ústavu epidemiologie a hygieny (Lvov), v ukrajinském Výzkumném protikorupčním institutu (Oděsa) a v zařízeních ministerstva zdravotnictví, jakož i v dalších zařízeních, která mohou být využity při vývoji biologických zbraní,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.


Spolupráce pokračovala v roce 2016. Příslušný dokument byl schválen Ministerstvem evropské integrace Ukrajiny a společností Black and Veatch Special Projects Corp. Během tří let bylo plánováno vynaložit 1,28 milionu dolarů. Hlavním cílem projektu bylo propojení ukrajinských laboratoří s jediným online softwarovým systémem pro elektronický integrovaný monitorovací systém nemocí.

Minulý rok Nikolaj Patrušev, tajemník Ruské bezpečnostní rady, uvedl, že po celém světě Spojené státy zřídily více než 200 biologických laboratoří, včetně zemí sousedících s Ruskem, v Gruzií, Ukrajinou a dalších.

Ruská strana opakovaně vyjádřila znepokojení nad rozmístěním biolékařských laboratoří Pentagonu v těsné blízkosti ruských hranic. V tomto ohledu ministerstvo zahraničních věcí zmínilo tzv. Výzkumné středisko veřejného zdraví R. Lugara na předměstí Tbilisi, kde podle bývalého ministra státní bezpečnosti Gruzie Igora Giorgadzeho mohli na lidech provádět smrtelné experimenty. Vedoucí jednotek radiační, chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil Igor Kirillov později řekl, že američtí vědci v Lugarském centru pod záštitou léčby testovali toxickou chemikálii na místních obyvatelích.

Moskva věří, že se americké a gruzínské úřady snaží skrývat skutečné zaměření činnosti jednotky americké armády, která studuje zvláště nebezpečné infekční choroby. Gruzínská strana považuje obavy za zbytečné a tvrdí, že laboratoř se zabývá výhradně vědeckým výzkumem.

(kou, prvnizpravy.cz, ukranews.com, foto: arch.)