Svátek má: Markéta

Zprávy

Velikost textu:

USA chtějí blokovat Nord Stream-2 pomocí vojenského rozpočtu!

USA chtějí blokovat Nord Stream-2 pomocí vojenského rozpočtu!

Kongres USA má v úmyslu zahrnout sankce proti ruskému plynovodu Nord Stream 2 do rozpočtu na obranu země na rok 2020. Oznámil to vydání Defense News šéf výboru pro zahraniční věci Senátu Jim Risch.

Ilustrační foto
25. listopadu 2019 - 11:04

Sankce vůči společnostem podílejícím se na výstavbě plynovodu byly zahrnuty do návrhu zákona o národní obraně na rok 2020, uvedl Risch. „Důvodem tohoto kroku je to, že se okno možností uzavírá. Většina z Nord Stream již byla vybudována,“ řekl senátor. Zároveň vyjádřil názor, že sankce „přesvědčí“ stavební společnosti, aby přestaly pracovat na projektu, protože americká omezení je přijdou draho.“ Na financování projektu se podílí pět evropských společností.

Pokud budou do amerického obranného rozpočtu sankce zahrnuty, společnosti zapojené do výstavby Nord Stream - 2 se „uzavřou“ a Rusko bude pravděpodobně muset hledat další dodavatele, tvrdí Riesch.

Poznamenal však, že Sněmovna reprezentantů a Senát dosud nedosáhli konečné dohody o návrhu zákona jako celku.

Výbor pro zahraniční vztahy Senátu USA hlasoval na konci července pro schválení zákon o sankcích proti „Nord Stream - 2“. Byl připraven republikánským senátorem Tedem Cruzem  a zejména znamená zákaz vstupu do Spojených států a zmrazení aktiv pod jurisdikcí USA osobám zapojených do „prodeje, pronájmu, poskytování nebo pomoci při poskytování“ plavidel pro kladení ruského potrubí v moři v hloubce 30 metrů.

Aby zákon vstoupil v platnost, musí být schválen Sněmovnou reprezentantů a Senátem USA, jakož i prezidentem USA Donaldem Trumpem.


Tento legislativní pokus však na první pohled doprovázejí pochyby. Ne proto, že by ho americký establishment nepřijal, ale spíše svojí účinností. A to vhledem k tomu, že většina investic byla již realizována a stejně tak, že plynovovod je před dokončením. Spíše to vypadá, že USA chtějí „demonstrovat“ svůj odpor k plynovodu a dokázat odpůrcům projektu, že v tom také něco udělaly.

"Nord Stream – 2"

Projekt „Nord Stream-2“ předpokládá vybudování dvou plynovodů o celkové kapacitě 55 miliard metrů krychlových za rok z ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Jeho hodnota je 9,5 miliardy eur.

Na konci října Dánsko vydalo povolení k položení plynovodu na dánský kontinentální šelf jihovýchodně od Bornholmu v Baltském moři. Předtím byl projekt dohodnut s Německem, Švédskem a Finskem.

Projekt je podporován Německem a Rakouskem, které mají zájem na spolehlivých dodávkách paliva, a také Norskem, jehož vláda vlastní 30 procent akcií společnosti Kvaerner, jednoho ze stavebních dodavatelů.

Proti výstavbě plynovodu jsou Polsko, Lotyšsko, Litva a také Ukrajina, která nechce ztratit příjmy z tranzitu ruského plynu. Rovněž USA brzdí „Nord Stream-2“, protože plánuje dodávat zkapalněný břidlicový plyn do Evropy. Podle kritiků je „Nord Stream-2“ politickým projektem. Ruské úřady naopak opakovaně prohlásily, že jeho povaha je výhradně komerční, a cílem je zvýšit energetickou bezpečnost Evropy. To ostatně také tvrdí i Německo.

(kou, prvnizpravy.cz, defensenews.com, foto: arch.)