Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Trump: Pentagon válčí pro obohacení vojensko-průmyslových podniků!

Trump: Pentagon válčí pro obohacení vojensko-průmyslových podniků!

K jistému překvapení to opravdu nepronesl žádný kritk militarizace válkychtivých Spojených států, ale americký prezident.

Donald Trump, prezident USA
9. září 2020 - 04:20

Americký vůdce opakovaně vyjádřil své přání ukončit politiku „nekonečných válek“ a vrátit americké jednotky do své vlasti.

Vedení amerického ministerstva obrany nechce „nic jiného než vést války“, aby pomohlo obohatit podniky zabývající se výrobou zbraní, střeliva a vojenského vybavení. Toto stanovisko vyjádřil v pondělí na tiskové konferenci v Bílém domě americký prezident Donald Trump.

Americký vůdce opakovaně vyjádřil své přání ukončit politiku „nekonečných válek“. To, stejně jako návrat amerických vojáků do vlasti, vyzdvihuje mezi hlavní priority zahraniční politiky v případě svého znovuzvolení na druhé funkční období ve volbách plánovaných na 3. listopadu. Z tohoto důvodu Trump věří, že ho vedení Pentagonu pravděpodobně nebude mít rádo.

„Neříkám, že mě vojenské (kruhy) milují, ale vojáci (milují). Vůdci Pentagonu pravděpodobně ne, protože nechtějí nic jiného než vést války, aby všechny tyto velké společnosti, které vyrábějí bomby, letadla a všechno ostatní byly šťastné,“ citovala amerického prezidenta agentura TASS.

„Ale my se dostaneme z nekonečných válek,“ zdůraznil.


Trump učinil podobné prohlášení, když kritizoval svého rivala v prezidentských volbách, demokrata Josepha Bidena. „Biden poslal naši mládež bojovat v těchto šílených nekonečných válkách,“ zdůraznil nynější majitel Bílého domu.

Nutno dodat, že Trumpovi kritici poukazují, že prezident je schopen kvůli svému znovuzvolení začít další válku – například s Íránem. Na druhé straně již dlouho řada analytiků poukazuje, že "americké války" se z valné části odehrávají pod propagandistickými záminkami šíření "demokracie", "svobody" a "národní bezpečnosti USA" tisíce kilometrů od jejich území v podstatě na popud vojensko- zbrojařských lobby a jejich zisků.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)