Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Trump: Pentagon chce vést války, aby udělal radost dodavatelům zbraní

Trump: Pentagon chce vést války, aby udělal radost dodavatelům zbraní

Donald Trump je prvním prezidentem od dob Eisenhowera, který nerozpoutal žádnou válku, píše na facebooku Eduard Chmelár.

Eduard Chmelár
9. září 2020 - 07:20

Americký prezident Donald Trump na pondělní tiskové konferenci prohlásil, že Pentagon chce neustále vést války, aby udělal radost dodavatelům zbraní. Na toto je důležité upozornit. Není to jen předvolební rétorika, a napětí mezi americkým prezidentem a americkou generalitou netrvá pouze několik měsíců.

Je třeba si uvědomit, že Donald Trump je první prezident Spojených států od dob Dwighta Eisenhowera, který nerozpoutal žádnou válku a vytrvale se tomu bránil. Na jedné straně je to muž, který výrazně zhoršil nejen vztahy s Ruskem, Čínou, Íránem a Venezuelou, ale i Evropou, zničil celou odzbrojovací architekturu, na které stojí stabilita světa, enormně zvýšil světové zbrojení, čili vůči zbrojařským koncernům rozhodně není nepřátelský, odstoupil od klíčové globální klimatické dohody, bez níž se výrazně snižují naše šance na přežití a na domácí scéně dělá politiku, která prohlubuje nerovnosti - na straně druhé je to prezident, který se vyhýbá válkám a mnohem raději dělá byznys.Přiznám se, že když se mě ptají, kdo by byl lepším prezidentem, zda Trump nebo Biden, ještě nikdy jsem nestál před větší dilematem. Amerického prezidenta totiž nemůžeme posuzovat podle toho, že vytváří pracovní místa a plní sliby voličům, ale výlučně podle jeho dosahu na světovou politiku, a tedy i na nás.

Senilní Joe Biden je v zahraniční politice ztělesněním toho nejhoršího, co představovala éra Clintonových. Zbrojit bude stejně, není jisté ani to, zda se pod jeho vedením USA vrátí ke klimatickému stolu (bez Spojených států je řešení této krize nemyslitelné) a co je zcela jisté, nebude váhat použít vojenskou sílu.

Na druhé straně Trump dělal svět horším i bez toho, že by na někoho zaútočil. Pokud jsou Spojené státy novodobým impériem, tak pro mě je to výběr jako mezi Nerem a Caligulou. Ale to, že za Trumpa nebyla po téměř 60 letech rozpoutána žádná válka, bychom rozhodně neměli opomenout jako bezvýznamnou věc, končí komentář Eduard Chmelár, slovenský analytik, vysokoškolský učitel a občanský aktivista.

(rp,prvnizpravy.cz, fb, foto:arch.).