Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

The Hill: Vliv Ruska na Východě a na Západě roste na úkor USA

The Hill: Vliv Ruska na Východě a na Západě roste na úkor USA

Rusko více a více předvádí své vojenské a energeticko-ekonomické svaly a Spojené státy stále ztrácejí vliv v celé bývalé sféře Sovětského Svazu, tvrdí v článku v The Hill James J. Coyle.

James J. Coyle, Ph.D., Atlantic Council
11. října 2018 - 07:20

Není třeba hluboké analýzy, ale stačí se podívat na dobrovolnou kapitulaci západní Evropy v oblasti ekonomického zotročení prostřednictvím podpory Nord Stream - 2. Evropská podpora výstavby tohoto plynovodu způsobí ekonomickou závislost na společnosti Gazprom, kopíruje autor názor dnešní Trumpovy administrativy.

Zároveň Rusko přesvědčilo Turecko o nákupu ruského protiletadlového systému S-400. Indie rovněž nakupuje zbraně v Kremlu. I přes nebezpečí sankcí ze strany USA  předseda indické vlády Naréndra Módí, dokončuje nákup zbraní ve výši 5 miliard dolarů z Ruska.

Arménie a Ázerbájdžán jsou od roku 1994 v konfliktu o mezinárodní uznání ázerbájdžánského území Náhorního Karabachu. Koncem devadesátých let existovala naděje, že Spojené státy mají vliv na obě tyto země. V Ázerbájdžánu podepsaly soukromé společnosti "Smlouvu století", aby přivedly kaspickou ropu na mezinárodní trh a obcházely ruský plynovod. Když Spojené státy nedokázaly smysluplně reagovat na ruské vpády do Gruzie v roce 2008 (střet, který ale vyprovokovalaa Saakašviliho Gruzie - pozn. red.), Azerbájdžán se obrátil na Moskvu s nákupem zbraní za odhadovaných 6 miliard dolarů.

Moskva vlastní většinu velkopodniků arménské ekonomiky a Jerevan je přesvědčen, že její obranné smlouvy s Moskvou jsou nezbytné pro její nezávislost. Existovala naděje, že nedávné převzetí moci opozičním vůdcem Nikolou Pašinjanem mohlo znamenat změnu, že se Arménie obrátí k demokratickému Západu, ale k tomu zatím nedošlo.

Ruský vliv v Arménii pokračuje. V  červenci 2018 dodala Moskva do Jerevanu zbraně ve výši 200 milionů dolarů. Arménský ministr obrany David Tonoyan se chlubil, že zbraně byly tak moderní, že je zatím nemá ani ruská armáda. Při setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem řekl Pašinjan, že existuje shoda mezi oběma zeměmi,  v Arménii nikdo nepochybuje o strategické povaze rusko-arménských vztahů.

Gruzie bojuje s ruským vojenským zásahem od počátku 90. let. S ruskými vojsky hlídajícími separatistické enklávy Abcházii a Jižní Osetii čelí fenoménu "hranice". Jedná se o politiku, v níž Rusové přesunují hraniční ukazatele hlouběji na území Gruzie. Strategický plynovod z Baku do Supsy byl otevřen  v červenci 2015 a je zcela v pod kontrolou Gruzie. Dnes je část pod zemí, o kterou se „pere“ Jižní Osetie.

Navzdory těmto problémům pravidelně probíhají bilaterální rozhovory mezi ruskými a gruzínskými úředníky a obnovují se ekonomické vazby. Jak píše The Economist, je pravděpodobné, že turistické značky v historickém městě Tbilisi budou napsány jak v ruštině, tak v gruzínštině nebo angličtině.

Jedním z nejčasnějších příkladů ruského vojenského zásahu je Moldavská republika, tvrdí autor. Ruské jednotky bojovaly na straně podněsterských separatistů na počátku 90. let a nadále zabraňovaly moldavské vládě vykonávat kontrolu nad provincií. Navzdory tomu Moldavsko podniká kroky ke zlepšení vztahů s Moskvou. Ruští  turisté i nadále navštěvují zemi bez nutnosti víz a prezident Igor Dodon obhajuje užší vztahy s Moskvou.


Východ nebo Západ, ruský vliv roste na úkor USA. Spojené státy se musí aktivně angažovat s celosvětovou komunitou, než ruština předčí angličtinu jako obchodní jazyk, dodal poněkud rusofobně autor.

James J. Coyle, Ph.D., je nerezidentní vedoucí výzkumný pracovník na Atlantic Council. Předtím byl ředitelem studií na Středním východě ve Vojenské akademii Spojených států amerických, prvním tajemníkem politických a vojenských záležitostí amerického velvyslanectví v Turecku a zvláštním pomocníkem pracovní skupiny společného terorismu FBI / New York. Je autorem "Ruských pohraničních válek a zmrazených konfliktů"

(rp,prvnizpravy.cz,thehill,foto:arch.)