Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

The Hill: Odborníci se obávají důsledků vystoupení USA z WHO

The Hill: Odborníci se obávají důsledků vystoupení USA z WHO

V úterý 7. července Spojené státy zaslaly OSN oficiální oznámení o vystoupení ze Světové zdravotní organizace (WHO).

Ilustrační foto
10. července 2020 - 04:20

Podle odborníků ze zdravotnictví, odmítnutím členství v organizaci, Amerika nejen ztratí v ní svůj značný vliv, ale také ohrožuje zdraví lidí na celém světě a na svém vlastním území, píše The Hill.

Administrativa Donalda Trumpa zahájila oficiální proces stažení USA ze Světové zdravotnické organizace, uvádí The Hill. Amerika tak ztratí svůj velký vliv v důležité mezinárodní instituci.

Avšak kromě toho, jak varují odborníci ve zdravotnictví, mohou Spojené státy díky svému odchodu z WHO ohrozit životy lidí po celém světě a ve své vlastní zemi, zejména během pandemie.

"Zbavujeme se toho hodně. Světová zdravotnická organizace existuje již více než 70 let a hraje velmi důležitou roli ve světě a zajišťuje, aby žádná země nebyla připravena o pozornost při utváření globálního přístupu k ochraně lidského zdraví,“
uvedl bývalý úřadující ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí USA Richard Besser. Podle něj WHO slouží k uznání, že „zdraví lidí na celém světě je sdílenou odpovědností a že zdravotní krize v jedné části světa může vážně ovlivnit zdraví lidí v jiných zemích“.

Podle The Hill, v úterý 7. července, Trumpova administrativa zaslala OSN oznámení o vystoupení z WHO. Celý proces bude trvat rok a pokud republikánský prezident vyhraje volby, bude dokončen do 6. července 2021. Trumpův hlavní soupeř ve volebním závodě, demokratický kandidát Joe Biden, již řekl, že pokud vyhraje, ponechá USA ve WHO.

Dříve americký vůdce obvinil organizaci, že nechce, aby byla Čína zodpovědná za šíření koronaviru. Přičemž, jak publikace zdůrazňuje, byla WHO první mezinárodní organizací, která začala bít na poplach ohledně nového viru, oficiálně pojmenovaného SARS-CoV-2, a vyvíjet tlak na čínské úřady, aby začátkem ledna zveřejnily první dešifrovaný genom koronaviru, základ, na kterém se vyvíjejí vakcíny po celém světě.

„Obvinění administrativy proti WHO neobstojí kritice a rozhodně neodůvodňují opuštění organizace v době, kdy největší pandemie století zachvátila svět a zuří ve Spojených státech," řekl Jeremy Konyndyk, bývalý šéf Agentury pro mezinárodní rozvoj Spojených států.


Ředitel Centra pro výzkum infekčních chorob na Minnesotské univerzitě, Michael Osterholm, poznamenává, že WHO je široce zapojena do vývoje vakcín proti chorobám - od chřipky po virus Ebola a Zika. Američtí vědci se však nyní nebudou moci takových projektů účastnit.

Podle The Hill již WHO v reakci na kritiku reakce na kronavirovou krizi slíbila provést vnitřní reformy. Podobná situace byla již po vypuknutí eboly v západní Africe v letech 2014 a 2015. Poté se Amerika aktivně podílela na vývoji změn, ale pokud nyní opustí WHO, Spojené státy v tomto ohledu ztratí svůj vliv.

Také, jak vysvětlil Michael Osterholm, se stažením organizace ztratí Spojené státy přístup k obrovskému množství údajů o situaci v globálním zdravotnickém sektoru, zatímco takové informace pomáhají vládám po celém světě řešit krize na jejich území. Právě díky vlivu WHO tak mohli američtí odborníci v lednu navštívit první místo vypuknutí pandemie, čínské město Wu-chan. „Je těžké si představit, že by Čína nechala americké experty provést podobné vyšetřování bez podpory mezinárodní organizace," uvádí se v publikaci.

Richard Besser je přesvědčen, že po stažení z WHO ztratí Spojené státy mnoho šancí pracovat v některých částech světa a kontrolovat šíření nemocí tam, aby zabránily jejich výskytu na jejich vlastním území. „Skutečnost, že opustíme mezinárodní společenství v době, kdy je naše účast potřebná více než kdy jindy, je smutnou ukázkou toho, kde nyní jsme. V takovém čase musíme říci, co můžeme udělat pro to, aby WHO fungovala úspěšně, což znamená, že nemusíme opustit organizaci, ale naopak se do ní zapojit aktivněji a dělat více,“ zdůraznil expert.

Podle Jeremyho Konyndyka pandemie zasáhla Spojené státy tak tvrdě, ne proto, že by Amerika poslouchala pokyny WHO, ale protože od ledna ignorovala všechna varování organizace.

V budoucnu bude WHO hrát důležitou roli při rozhodování, které země budou prvními, které dostanou novou vakcínu proti koronaviru. Podle The Hill neexistuje žádná záruka, že lék vyvine jako první americká, a že Američané budou první, kdo dostane vakcínu.

Podle názoru odborníků je zatím obtížné posoudit, jaké důsledky na Spojené státy po odchodu z WHO čekají. Ale jedna věc je jasná - že budou vážné.

„Existuje staré přísloví: co máme - nechráníme, ale když ztratíme, pláčem." Myslím, že nyní si lidé začínají uvědomovat, do kolika iniciativ jsme zapojeni prostřednictvím WHO a že to vše samozřejmě pomáhá celému světu, ale že je to také prospěšné i pro nás,“ dodává Osterholm.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)