Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Telepolis: Jak západní dezinformátoři chtějí bojovat s dezinformacemi!

Telepolis: Jak západní dezinformátoři chtějí bojovat s dezinformacemi!

Hackeři ze skupiny Anonymous zveřejnili údaje o britském projektu Integrity Initiative, který se zabývá odhalováním údajné ruské propagandy, napsal Telepolis.

Ilustrační foto
30. prosince 2018 - 07:20

Jak se ukázalo, je financována britským ministerstvem zahraničí a také získává podporu od Spojených států, Litvy a NATO. Přičemž organizace skrývá informace o svých zaměstnancích a využívá dezinformací v boji proti dezinformacím.

Hackeři ze skupiny Anonymous zveřejnili informace o britském projektu Integrity Initiative, který se pro ruské média stal "skutečným darem", uvedl Telepolis. Podle dostupných dokumentů má projekt podporu Facebooku, ministerstev zahraničních věcí Spojeného království, Spojených států a Litvy, jakož i NATO.

Od března 2018 do března 2019 byly na projekt přiděleny dva miliony britských liber. Iniciativa Integrity se na svých stránkách nazývá nestátní „sítí lidí a organizací z celé Evropy, která se zabývá odhalováním a bojem proti propagandě a dezinformacím".Současně většina jejích členů zachovává anonymitu, což podle publikace není příliš slučitelné s uvedenými cíly a bojem za transparentnost. Organizace navíc ukrývá skutečnost, že je financována britskou vládou. Ukazuje se, že „bojuje proti dezinformacím dezinformací", poukázal Telepolis.
 
Síť vytvořil Britský institut veřejné správy, který také odmítá zveřejnit zdroje financování a současně spolupracuje s NATO. Iniciativa Integrita se postavila proti médiím patřícím k takzvaným „nedemokratickým strukturám". Kromě toho je to, co je "demokratické" a to, co není „demokratické", určeno organizací pro lidská práva Freedom House. Ta je spojena s Národní nadací pro demokracii, která realizuje cíle zahraniční politiky Spojených států a je téměř zcela financována ze státních prostředků.


Cílem iniciativy Integrity bylo vytvořit skupiny kompetentních specialistů z politického, vojenského, akademického, žurnalistického a výzkumného prostředí, které by bojovaly proti dezinformaci Kremlu. Podle dostupných informací již takové skupiny existují ve Francii, Řecku, Španělsku, Itálii, Nizozemsku, Litvě, Norsku a Srbsku, stejně jako v Německu. Britská pobočka, spolu s dalšími novináři, zahrnuje redaktora novin Times Davida Aaronoviche. Ale on to sám popírá: „Zdá se, že jsem byla obětí konspirační teorie RT a řady britských akademiků s prosyrskými názory."
 
Pro vzdělávací účely se zaměstnanci iniciativy Integrity účastní kurzů organizací jako Bellingcat, Buzzfeed, Irex, detektor Media, Stopfake, což jasně ukazuje transatlantické zaměření této iniciativy. Zároveň samotný projekt částečně potvrdil pravost informací zveřejněných Anonymous.

 
Vysvětlil, že v prvních letech existence organizace získal finanční prostředky pouze od soukromých osob a začala přijímat peníze od britského ministerstva zahraničí pouze v letech 2017-2018. A to se stalo, protože ministerstvo si uvědomilo rozsah stávající hrozby a rozhodlo se podporovat veřejné programy. Současně se iniciativou Integrity považuje za přirozené, že se projekt zaměří na Rusko. Litují, že dokumenty byly „ukradeny" a zveřejněny. Současně organizace uvedla, že nemají čas na kontrolu obsahu nepravdivých informací o ní, což velmi připomíná výmluvu, uzavřela publikace.
 
(kou, prvnizpravy.cz, heise.de, foto: arch.)