Svátek má: Olga

Zprávy

Velikost textu:

Strašení na Ukrajině: Minský proces nás připraví o nezávislost!

Strašení na Ukrajině: Minský proces nás připraví o nezávislost!

Poslanec Nejvyšší rady, vůdce strany „Hlas“ Svjatoslav Vakarčuk, oznámil ve vysílání programu televize ICTV tři možné varianty ukončení ozbrojeného konfliktu na jihovýchodní Ukrajině.

Svjatoslav Vakarčuk, lídr strany "Hlas"
12. listopadu 2019 - 10:02

První je zahájit vojenskou operaci, dosáhnout hranice a „vítězně ukončit válku“. Podle Vakarčuka je to nyní těžko možné, i když generální štáb a armáda by na takový scénář měli být připraveni.

Druhou možností je provádění Minských dohod. Vakarčuk zdůraznil, že taková cesta je „uložena Ruskem“ (ačkoliv se jedná o účast i zemé EU, a hlavně Německa - pozn. red.) a v konečném důsledku může vést ke ztrátě nezávislosti a svrchovanosti Ukrajiny.

Třetí možnost nazval postupným posilováním armády a ekonomiky, aby bylo připraveno diplomaticky (nebo jiným způsobem) vrátit „připojená území“.


Poslanec připustil, že tato cesta je nejbolestivější a ne nejpřijatelnější pro všechny, ale nejrealističtější. Navíc jtuto variantu podporuje většina občanů země, dodal.

V těchto výroků zcela očividně vyplývá, že ukrajinská politická elita hodlá zmrazit minský proces – bez ohledu na jeho momentální průběh (například postupné odpoutání sil na linii fronty) a zejména naplnění tzv. „Steinmeierovy formule“.

(kou, prvnizpravy.cz, ictv, foto: repro youtube)