Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: Pandemie zasáhla EU tvrději, než Komise očekávala!

Spiegel: Pandemie zasáhla EU tvrději, než Komise očekávala!

Evropská komise opět upravila ekonomickou prognózu EU ve směru zhoršení, napsal německý časopis Der Spiegel.

Ilustrační foto
10. července 2020 - 11:04

Důsledky pandemie byly pro evropské země bolestivější a recese v ekonomice byla významnější, než Brusel dříve předpokládal. Situace je komplikována přítomností mnoha rizik - zejména nebezpečím druhé vlny koronaviru.

Důsledky pandemie se zjevně ukázaly být bolestivější pro ekonomiku EU, než se dříve myslelo, uvedl německý časopis Der Spiegel. Evropská komise znovu opravila hospodářské prognózy pro aktuální rok a existují nesmírně velké obavy z možné druhé vlny infekcí.

Jak je uvedeno v článku, bude hospodářský pokles způsobený pandemií koronaviru v tomto roce ještě závažnější, než se v Evropské komisi dříve předpokládalo. Podle nejnovějších údajů by produktivita hospodářství eurozóny měla být v roce 2020 snížena o 8,7% a v Evropské unii jako celku o 8,3%. Evropské orgány v Bruselu zároveň vidí první náznaky toho, že dolní úroveň recese již mohla proběhnout a hospodářství bude dále růst.

V květnu Evropská komise počítala se snížením ekonomické produktivity o 7,7% pro 19 zemí eurozóny a 7,4% pro celou EU. Zhoršení prognózy bylo odůvodněno skutečností, že odstraňování omezení v souvislosti s koronavirem pokračuje pomaleji, než původně Brusel předpokládal.

„Hospodářský dopad karantény se ukázal být vážnější, než jsme původně očekávali,“ vysvětlil Valdis Dombrovskis, místopředseda Evropské komise. „Stále se plujeme přes zuřící moře a čelíme mnoha rizikům, včetně nové velké infekční vlny."


Hospodářské oživení příští rok nebude také tak rychlé, jak se původně v EU odhadovalo. Nyní v roce 2021 se předpokládá růst na úrovni 6,1% pro eurozónu a 5,8% pro celou EU. V květnu se Evropská komise domnívala, že růst bude 6,3%, respektive 6,1%.

Již v prvním čtvrtletí byly důsledky pandemie významné, přestože většina zemí zavedla omezení a zákazy odchodu z domova až v polovině března. Vzhledem k dlouhodobým omezujícím opatřením byl hospodářský pokles ve druhém čtvrtletí 2020 ještě výraznější.

Pouze v údajích za květen a červen se objevily známky toho, že to nejhorší, možná, skončilo. Očekává se, že hospodářské oživení ve druhé polovině roku bude aktivnější. Stále však nebude úplné a v různých zemích Evropské unie se projeví různými způsoby. Šok z pandemie se dotkl také všech států EU, ale v různé míře, uvedl německý časopis.Podle Evropské komise jsou její prognózy ohledně budoucí ekonomiky EU utvářeny ve znamení velké nejistoty a z větší části jsou odůvodněné obavy oprávněné. V Bruselu se také předpokládalo, že nedojde k žádné druhé vlně koronaviru. Velikost a trvání pandemie však stále není známa. Existují významná rizika, že dopad epidemie na trh práce bude delší, a finanční problémy mnoha firem povedou k problémům se solventností.

Evropská komise kromě toho vidí rizika ohledně stability finančních trhů a nebezpečí nedostatečné koordinace mezi zeměmi EU, pokud jde o přijímání a rušení krizových opatření na vnitrostátní úrovni. Kromě toho v případě krachu obchodních jednání se Spojeným královstvím nebudou vyhlídky na hospodářský růst příliš povzbudivé. Vzhledem k tomu, že obchodní vztahy pro rok 2021 dosud nejsou jasné, autoři prognóz z technických důvodů vycházejí ze skutečnosti, že všechno zůstane tak, jak je, vysvětlil Der Spiegel.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)