Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Šéf rozvědky kongresmanům: Lžete! Čína je nebezpečnější než Rusko!

Šéf rozvědky kongresmanům: Lžete! Čína je nebezpečnější než Rusko!

Jak se zdá, do americké prezidentské volební kampaně byly zataženy i tajné služby a získává poněkud tragikomickou podobu.

John Radcliffe, ředitel národní rozvědky
1. září 2020 - 11:04

Ředitel US National Intelligence (DNI) John Ratcliffe obvinil členy Kongresu z šíření utajovaných informací "během několika minut", přičemž ji vtiskli lživý výklad.

Navíc, řekl, Čína představuje pro Ameriku „mnohem větší nebezpečí“ než Rusko. A ti, kteří tvrdí opak, sledují osobní politické zájmy, uvedl úředník v rozhovoru pro Fox News.

V rozhovoru pro Fox News se americký ředitel národní zpravodajské služby John Ratcliffe postavil za své rozhodnutí nahradit volební bezpečnostní briefingy písemnými zprávami. Členy zákonodárného sboru však obvinil z šíření lživého výkladu utajovaných informací.

Úředník uvedl, že dělá vše, co je v jeho silách, a prováděje briefing „nejen kontrolním výborům, ale všem členům Kongresu“. Ale už to neudělá.

„Během několika minut po skončení jednoho z těchto briefingů šla řada členů Kongresu do různých médií a prozradila utajované informace kvůli politickým účelů," uvedl úředník. „Aby vytvořili falešný příběh, že Rusko je pro národní bezpečnost nějakým způsobem větší hrozbou než Čína.“


„Nechci bagatelizovat roli Ruska. Představuje vážnou hrozbu pro národní bezpečnost. Ale den za dnem hrozby, kterým čelíme z Číny, významně rostou,“ prohlásil Ratcliffe. „Každý, kdo říká opak, jednoduše zpolitizuje rozvedku, aby prosazoval svůj vlastní příběh," dodal.

Ratcliffe v pátek řekl zákonodárcům, že jeho zaměstnanci „splní svůj závazek poskytovat Kongresu úplné a aktuální informace před prezidentskými volbami prostřednictvím předem připravených písemných zpravodajských materiálů“. Řekl, že tento přístup by lépe chránil zdroje a metody zajištěním toho, aby informace splňovaly „nejvyšší analytické standardy“.

Mezitím vedoucí zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů Adam Schiff obvinil Trumpovu správu z šíření nepravdivých informací. Podle jeho názoru se Bílý dům snaží „snížit vliv Ruska na volby v roce 2020“.

„Místo ústního briefingu předloží informace písemně. Nemá to smysl, ledaže by cílem bylo zabránit členům Kongresu, představitelům amerického lidu, v kladení otázek,“ řekl Schiff pro CNN. „Skrýt pravdu znamená skrýt skutečnost, že se Rusové opět změšují, aby pomohli prezidentovi ke znovuzvolení.

Jak Fox News poznamenala, další kritici rozhodnutí Národní zpravodajské služby také rychle prohlásili, že Bílý dům „hraje do rukou“ Moskvy. „Prezident Trump doufá, že Vladimir Putin opět podpoří jeho kandidaturu a zakryje své obludné neúspěchy ve vedení naší země mnoha krizemi, kterým čelíme. A nechce, aby Američané věděli, jaké kroky Vladimir Putin podniká, aby pomohl Trumpovi vke znovuzvolení,“ uvedl v prohlášení demokratický prezidentský kandidát Joe Biden.

Nešťastný americký volič. Musí si vybrat kdo je větší zlo – Putin a Rusko nebo Si Tin-pching a Čína. A podle toho volit "samopatentované" obránce Spojených států. 

(kou, prvnizpravy.cz, fox.news.com, foto: repro foxnews)