Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

SD: Až Evropa otevře hranice, Švédsku nastanou těžké časy

SD: Až Evropa otevře hranice, Švédsku nastanou těžké časy

Švédsko nechtělo karanténu kvůli osobní svobodě svých občanů, ale nyní, když Evropa postupně začíná otevírat hranice, mohou být sami Švédové izolováni.

Ilustrační foto
22. května 2020 - 00:00

Podle deníku Svenska Dagbladet mnoho zemí tvrdí, že nechtějí vidět Švédy u sebe doma, což není překvapením, protože švédská koronavirová strategie dává důvod k tomu, aby byla hranice se zemí uzavřena.

Evropská komise předložila plán na obnovení cestovního ruchu v EU. Na pozadí této práce spolu různé země jednaly. Podle Svenska Dagbladet byly mezi účastníky diskuse Dánsko, Řecko, Rakousko, Česká republika a také země mimo EU - Norsko, Austrálie, Izrael a Singapur. Mezi těmito zeměmi Švédsko nebylo.
 
Některé země již otevřely společné hranice. V Dánsku mnoho stran obhajuje otevření hranice s Německem a Norskem - ale ne se Švédskem. Dokonce i Finsko připouští, že se Švédskem bude muset zacházet zvláštním způsobem.

 
Jak poznamenává autor článku, k této situaci nedošlo náhodou. O úmrtnosti ve Švédsku se nyní diskutuje v tisku po celém světě, což dává důvod k tomu, aby byla země v izolaci. Švédsko bylo na osmém místě v žebříčku Worldometer podle počtu úmrtí na milion obyvatel.
 
Švédská koronavírová strategie, jak píšou noviny, byla dosud tak vágní a rozplizlá, že pokaždé, když ministr zahraničí musí zahájit jednání se snahou přesvědčit vnější svět, že se země nesází na kolektivní imunitu, a že je pro ni důležité zpomalit šíření infekce.
 
„V krátkodobém horizontu se vládě podařilo vyhnout se významným zásahům do individuální svobody občanů a je na to velmi hrdá. Tento úspěch však bude zcela zbytečný, pokud naše reputace tolik utrpí, kdy existuje tolik úmrtí, a po otevření zbytku Evropy zůstaneme v izolaci,“ uzavírá nešťastný autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, svd.se, foto: arch.)