Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

S časovou osou koronaviru nikdo nešvindloval

S časovou osou koronaviru nikdo nešvindloval

Začátkem července 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) po štvanici proti ní od gangu pěti (Velké Británie, USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu) a dalších proamerických států, že nadržuje Číně, udělala mediální opatření, která WHO nic nestála.

Ilustrační foto
10. července 2020 - 06:20

Světová zdravotnická organizace revidovala časovou osu koronaviru. Či spíše blíže popsala fakta, která již známe, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz  publicista František Roček.

Světová zdravotnická organizace byla upozorněna svou vlastní kanceláří v Číně, a nikoli čínskými orgány, na první případy v raných fázích EU koronavirová pandemie. Kancelář WHO v Číně oznámila svému regionálnímu kontaktnímu místu 31. prosince 2019 případ „virové pneumonie“ poté, co našla prohlášení na webových stránkách zdravotní komise ve Wuhanu. Ve stejný den si epidemiologická informační služba WHO vyžádala další zpravodajskou zprávu - od mezinárodní sítě epidemiologického dohledu ProMed v USA - o stejné skupině případů neznámé pneumonie ve Wuhanu.

Na základě těchto zpráv požádala WHO čínské orgány dvakrát, 1. a 2. ledna, o informace o těchto případech. Informace byla Čínou poskytnuta 3. ledna.

Ředitel krizových situací WHO Michael Ryan na tiskové konferenci řekl, že státy mají 24-48 hodin na oficiální ověření události a poskytnutí další informace o povaze nebo příčině události. Dodal, že čínské orgány okamžitě kontaktovaly WHO, jakmile agentura požádala Čínu o ověření zprávy.

Čili reakce Číny byla podána v přiměřeném čase. Proč došlo k této „úpravě“ časové posloupnosti o další detaily?

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl na tiskové konferenci 20. dubna, že první zpráva přišla z Číny, aniž by bylo upřesněno, zda zprávu zaslali čínské orgány nebo jiný zdroj. Nová chronologie nabídla podrobnější verzi událostí, aniž by to vrhlo negativní stín na Čínu.


Veřejná informace

Následující text byl v tiskové vládní zprávě v Hongkongu uveřejněné na webu hongkongské administrativy ve středu 8. ledna 2020 - 23:46 hod. pod názvem „Okamžitá opatření k omezení šíření epidemie v Hongkongu“. Jednalo se o otázku na tajemníka pro oblast potravin a zdraví profesorku Sophii Chanovou v legislativní radě dne 8. ledna. Profesorka uvedla:
„…Středisko pro ochranu zdraví Ministerstva zdravotnictví obdrželo oznámení od (čínské) Národní komise pro zdraví (NHC) dne 31. prosince 2019 a 3. ledna 2020 a 5. ledna 2020 týkající se souboru případů pneumonie, které byly nedávno identifikovány ve Wuhanu v provincii Hubei. Podle NHC bylo od prosince 2019 při sledování nemocí zjištěno několik případů virové pneumonie s neznámou příčinou. Příznaky byly hlavně horečka, zatímco u některých se projevila dušnost. Podle nejnovějších dostupných informací bylo celkem 59 případů, bez smrtelných případů (k 5. lednu 2020)…
To odpovídá informacím od WHO.

V této informaci také bylo uvedeno: „Pacienti s projevy horečky a akutní respirační infekce nebo pneumonie, kteří byli ve Wuhanu do 14 dnů před nástupem příznaků, by byli okamžitě posláni do izolační podtlakové místnosti k ošetření.“

Během jednání legislativní rady Hongkongu ještě nebylo známo, že jde (pravděpodobně) o koronavirus. V ten den tuto informace WHO teprve oznámila jako pravděpodobný druh viru způsobujícího těžkou pneumonii.

První informace v českém mediálním prostoru

Mediální informace se shodují s popisem informování od WHO i od čínské vlády. V českých článcích je česká transkripce zeměpisných názvů.

V českém mediálním prostoru se první zpráva o viru objevila již 31. prosince 2019. V informaci (cz.sputniknews.com, 31.12.2019) nazvané „Čínou se šíří neznámý virus zápalu plic“ bylo uvedeno: „Úřady čínského města Wu-chan v provincii Chu-pej informovaly, že jsou ve městě neustále odhalovány případy onemocnění pneumonií (pozn. zápal plic) neznámého původu. Počet nakažených se zvyšuje".

Městská rada pro péči o zdraví v pondělí zveřejnila dokument, ve kterém žádá, aby zdravotní instituce sledovaly situaci.
„V souvislosti s neustálým objevováním se případů zápalu plic neznámého původu žádáme všechny zdravotní instituce, aby vedly statistiku a sledovaly situaci s nemocnými a okamžitě o tom informovaly,“ uvádí se zprávě městské rady pro péči o zdraví, která byla zveřejněna v pondělí.

Úřady místním médiím také potvrdily, že se lékaři snaží zjistit, o jaký druh onemocnění jde. Podle nich jsou pacienti léčeni v izolaci.

Podle posledních odhadů místních orgánů bylo v prosinci ve Wu-chanu zaznamenáno 27 případů virusové pneumonie, sedm osob je v nemocnicích ve velmi vážném stavu. Stav dvou lidí se natolik zlepšil, že v nejbližší době budou propuštěni do domácí péče.

Do Wu-chanu také dorazili specialisté Státního výboru v otázkách péče o zdraví Číny.

V Čínské lidové republice již v dřívějších dobách několikrát propukl atypický zápal plic. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) při epidemii v letech 2002-2003 v ČLR na následky pneumonie zemřelo asi 350 lidí, celkový počet nakažených přesáhl pět tisíc. V tomto období bylo celkem ve 30 zemích zaznamenáno 8,5 tisíce nakažených, přes 900 lidí na následky zápalu plic zemřelo.“

O den později v článku (globe24.cz, 1.1.2020) ve výčtu zajímavých informací ze zeměkoule je o čínském viru jenom drobná zmínka s podtitulkem „Lékaři objevili záhadnou nemoc. Šíří se a připomíná smrtící SARS“. V textu je uvedeno: „Čínští odborníci zkoumají vážné onemocnění dýchacích cest, které postihlo 27 lidí ve městě Wu-chan a někteří ho přirovnávají k epidemii SARS z let 2002-2003. Informovala o tom dnes agentura AP.“

Na webu ct24  dne 3.1.2020 bylo v článku nazvaném „Čína hledá příčiny záhadného zápalu plic, nakazilo se jím už 44 osob“ bylo např. uvedeno: „…Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila, že je o nákaze informována; sleduje situaci a je v kontaktu s čínskou vládou. „Stále se konají testy a úřady zatím nemohou potvrdit, který patogen nemoc způsobuje,“ řekl mluvčí WHO Tarik Jašarevič. Dodal, že existuje několik potenciálních příčin virového zápalu plic – a mnoho z nich je běžnějších než SARS…“

Až 9. ledna 2020 ČTK přinesla informaci: „Epidemii neznámé formy zápalu plic, kterým se ve střední Číně v posledních týdnech nakazily desítky osob, mohl způsobit nový typ koronaviru. Do této skupiny se řadí také viry, které v minulosti způsobily epidemie SARS či MERS. Podle agentury Reuters to ve středu (8.1.2020) uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).“

Co z toho vyplývá? Od veřejného (oficiálního) vyhlášení problému s novou pneumonií dne 31. 12.2019 na webu ve Wuhanu, byl tok informací o nemoci zřejmý. Tato část dezinformační války ze strany USA se jaksi nezdařil…

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)