Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

„Rusko se udusí vlastní krví": V Kyjevě se pochlubili "mocnou" armádou!

„Rusko se udusí vlastní krví": V Kyjevě se pochlubili "mocnou" armádou!

Náměstek ministra pro dočasně okupovaných územích a vnitřně vysídlených osob Ukrajiny Jurij Grymčak pohrozil Rusku „krvavou“ odpovědí.

Ilustrační foto
17. srpna 2018 - 04:20

Podle něj před dvěma lety, když předpověděl, že „invazi“ Ruska na Ukrajinu předpokládal mnoho  ztrát  Kyjeva. Ale teď je si jistý, že ukrajinská armáda je v mnohem lepší situaci než předtím.

„Pak jsem řekl, že se udusí naší i svou vlastní krví a dnes se mi zdá, že v případě útoku, se udusí ve vlastní krvi,“ řekl v rozhovoru pro „Apostrof“.

Podle něj se v průběhu této doby Kyjev „hodně věcí změnil“ armádu, od vojenské výstroje a výzbroje, a situace v ozbrojených silách Ukrajiny je letos „nesrovnatelná“ oproti  roku 2014.


V Kyjevě se často pokoušejí představovat ukrajinskou armádu jako „obránce celé Evropy" a často je to doprovázeno siláckými vyroky vůči Rusku. Ve skutečnosti ukrajinská armáda čelí vážným problémům.

V říjnu loňského roku hlavní vojenský prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios sdělil, že od roku 2014 bylo více než deset tisíc vojáků zabito nebo zraněno z příčin, které nesouvisí s boji v Donbasu. Ministr obrany Stepan Poltorak vysvětlil ztráty nemocemi, porušováním bezpečnostních opatření a spotřebou alkoholu.

V červenci poslanec Nejvyšší rady Andrej Bileckij mluvil o katastrofální situaci s výzbrojí armády. Poznamenal, že se odpis zbývajících zbraně na Ukrajině ze sovětských časů zhvyšuje, a je již blízko kritickému bodu a potřebné vybavení není vyrobeno kvůli korupci.

(kou, prvnizpravy.cz, apostrophe.ua, foto: arch.)