Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

Rusko má sice druhé nejsilnější letectvo na světě - ale daleko za USA!

Rusko má sice druhé nejsilnější letectvo na světě - ale daleko za USA!

Podle nedávné studie USA, Rusko a Čína obsadily první místa seznamu zemí s největší flotilou vojenských letadel, napsal Newsweek a citoval obsáhlou studii společnosti FlightGlobal.

Americká stíhačka F-22
13. prosince 2019 - 10:10

Spojené státy jsou přitom jasným lídrem v počtu bojových letadel a vrtulníků, výrazně před svým nejbližším konkurentem - Ruskem.

Článek uvádí, že Washington totiž vlastní mnohem větší vojenskou flotilu než jeho nejbližší konkurenti Moskva a Peking dohromady. Amerika je „jasným lídrem, pokud jde o leteckou sílu“. Představuje čtvrtinu světové letecké flotily.

Spojené státy totiž mají 13.266 letadel a vrtulníků.
 
Kromě toho si Pentagon také udržuje jasné vedení ve všech šesti kategoriích, včetně bojových letadel, speciálních letadel, tankerů, dopravních letadel, bojových vrtulníků a výcvikových letadel.
 
V tomto hodnocení obsadilo druhé místo Rusko s 4 163 vojenskými letadly a vrtulníky a na třetím místě Čína s 3210 letadly. Následují Indie (2123), Jižní Korea (1649), Japonsko (1561), Pákistán (1372), Francie (1229), Turecko (1055) a Egypt (1054).


Jak je vidět ze seznamu, dominují v něm asijské země.
 
Přestože Spojené státy zaujímají první místo (v severoamerické oblasti tvoří 97% místní letecké flotily patří Americe) - za poslední rok došlo ke snížení flotily o 1%. Podobná situace je v Africe. A letecká flotila Latinské Ameriky za stejné období klesla celkem o 4%.
 
V Evropě a v asijsko-tichomořském regionu nedošlo k žádným změnám, ale flotila oblasti Blízkého východu vzrostla o 1%, v Rusku a SNS o 2%, uvedl Newsweek.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)