Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Rozpad smlouvy START III může USA stát 400 miliard dolarů!

Rozpad smlouvy START III může USA stát 400 miliard dolarů!

Odmítnutí prodloužit Smlouvu o snižování strategických zbraní (START III) by mohlo stát Pentagon až 439 miliard dolarů.

Ilustrační foto
31. srpna 2020 - 10:10

Tyto peníze půjdou na modernizaci a budování jaderných sil země. Odpovídající závěr je obsažen ve zveřejněné zprávě Kongresového rozpočtového úřadu USA, uvedla ruská televize RT.

Autoři dokumentu se domnívají, že v případě ukončení dohody mohou Ruská federace a Spojené státy zachovat status quo nebo přijmout opatření „na kompenzaci neexistence omezení podle dohody“. Podle ruských odborníků je ale zpráva Kongresu jakousi přípravou na možné neprodloužení smlouvy.

Pokud by Smlouva o prodloužení strategických útočných zbraní nebyla prodloužena, mohlo by to v příštích několika desetiletích znamenat značné výdaje ze strany Pentagonu, je uvedeno ve zveřejněné zprávě Kongresového rozpočtového úřadu USA.

Autoři dokumentu zvažovali několik možností ohledně vývoje událostí, pokud nebude smlouva START prodloužena.

„Pokud bude smlouva ukončena v roce 2021, Spojené státy a Rusko mohou reagovat zachováním současného stavu. Případně by mohli přijmout různá opatření, aby kompenzovali nepřítomnost omezení vyplývajících ze smlouvy, snad vyřešit problém skutečného nebo vnímaného hromadění sil druhou stranou,“ uvádí se ve zprávě.

Rovněž poznamenává, že ve druhém případě se mohou Spojené státy vrátit k limitům stanoveným ve Smlouvě o strategickém útočném snížení z roku 2002 (SORT), START II nebo START I.

Při návratu k omezením, která byla uvedena v SORT, se neočekává výrazné zvýšení nákladů z Pentagonu. V dalších dvou případech američtí analytici identifikují dvě možné cesty vývoje událostí. Prvním je zvýšení počtu hlavic u stávajících nosičů. Tento přístup v americkém Kongresovém rozpočtovém úřadu byl označena za „nejméně nákladný“. Druhým je nárůst počtu nosičů (bombardéry, ponorky a rakety), které odborníci považují za „flexibilnější přístup“. Kombinace těchto možností rovněž není vyloučena.


„Kdyby Pentagon zvýšil své síly na úroveň limitů START-I, pak s nejlevnějšími náklady by se jednorázové výdaje zvýšily o 88 miliard na 149 miliard dolarů a roční náklady - o 4 miliardy na 10 miliard dolarů. S flexibilnějším přístupem, mohly by jednorázové náklady Pentagonu vzrůst o 410 miliard dolarů na 439 miliard dolarů a roční náklady o 24 miliard dolarů na 28 miliard dolarů,“ uvedla zpráva.

Současně se uvádí, že celkové výrobní náklady by dosáhly téměř trojnásobku částky, kterou „ministerstvo obrany v současné době plánuje utratit za výrobu v příštích několika desetiletích“.

Kromě toho zpráva zdůrazňuje, že tyto odhady nezahrnují dodatečné náklady na výrobu nových hlavic, výstavbu základen a výcvikových středisek, jakož i na modernizaci výroby, pokud to bude třeba.

Dokument také nastiňuje důsledky, kterým může Rusko a Spojené státy čelit, pokud nebude prodloužena smlouva o snižování strategických útočných zbraní.

„Postupy pro zvýšení transparentnosti a budování důvěry stanovené v START III a předchozích smlouvách přestanou, a v tomto případě obě strany ztratí příležitost přímo dostávat informace o schopnostech svých protivníků," uvedli autoři zprávy.

Kromě toho se uvádí, že bez kontrol na místě, výměny informací a omezení šifrování textových letových dat „v průběhu času vzroste míra nejistoty o vzájemných silách“.

„Například nedostatek specifických znalostí o silách druhé strany může vést USA k tomu, aby rozšířily své zpravodajské možnosti nebo vyvinuly protiraketovou obranu, aby se zajistily proti nejistotě ohledně záměrů druhé strany,“ uvádí se v dokumentu.

Autoři také poznamenali, že Spojené státy se mohou „rozhodnout pro konvenční zastrašování“ zvýšením svých raketových sil nebo ve prospěch budování vlastního potenciálu „k vyřešení regionálních konfliktů rozšiřováním nestrategických jaderných sil“.

Připomeňme, že platnost smlouvy START III, podepsané před deseti lety, končí v únoru 2021. Moskva opakovaně prohlásila, že je připravena dokument prodloužit. Washington však neoznámil své konečné rozhodnutí o osudu dohody. Místo toho USA tlačí podmínky pro novou smlouvu, která nahradí START III. Americká strana je zejména pro zapojení Číny do vyjednávání, přestože Peking to opakovaně odmítl. K tomu je třeba dodat, že jadernými arzenály, kromě USA, Ruska a Číny, také disponují Francie a Velká Británie.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)