Svátek má: Lada

Zprávy

Velikost textu:

Putin varoval před rizikem genocidy na Ukrajině!

Putin varoval před rizikem genocidy na Ukrajině!

Ruský prezident Vladimir Putin se obává, že pokud Kyjev získá kontrolu nad hranicí v Donbasu, aniž by svým obyvatelům poskytl záruky ochrany, mohou nacionalisté uspořádat „druhou Srebrenicu“.

Ilustrační foto
11. prosince 2019 - 04:20

Toto stanovisko vyjádřil na zasedání Rady pro lidská práva, uvedla agentura TASS.

Prezident Ruské federace poznamenal, že možné pronásledování lidí žijících v LLR a DLR bylo jedním z témat jeho diskuse s ukrajinským prezidentem Vladimírem Zelenským během setkání v Paříži a součástí byla i amnestie pro obyvatele Donbasu.

„Zákon o amnestii ještě nebyl přijat, dohodli jsme se v roce 2015, dohodli jsme se, že přijmou zákon, existují určitá rozhodnutí, ale nic nebylo přijato," uvedl Putin.

„A ukrajinská strana vždy klade otázku: dejte nám možnost uzavřít hranici armádou. Ale představuji si, co bude dále. Bude to Srebrenica,“ citovala Putina agentura.


„Viděli jsme, jak prezident Zelenskij vedl diskuse s nacionalisty. Je jasné, kdo je tam silnější," poznamenala hlava ruského státu. „A co se tam stane? A kdo bude řídit, tyto nacionalisty, když vstoupí na tato území bez poskytnuté záruky lidem“?

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij oznámil, že po setkání „normandské čtyřky“ v Paříži je zapotřebí, aby se hranice vrátila pod kontrolu Kyjeva. Podle něj bude tato otázka projednána na příštím summitu v „normandském formátu“.

Již v prosinci 2017 ale Putin varoval, že ukrajinské nacionalistické prapory by masakrovaly v Donbasu, stejně jako v bosenském Srebrenici, pokud by se jim nepostavily místní milice, připomněl portál „lenta.ru“

Masakr ve Srebrenici - masakr muslimů v červenci 1995, je jednou z nejkrvavějších epizod bosenské války v letech 1992-1995 při níž bylo zabito až deset tisíc lidí. A patrně také největším masakrem v Evropě po druhé světové válce.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)