Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Prodej obranných pepřových sprejů ve Švédsku prudce roste

Prodej obranných pepřových sprejů ve Švédsku prudce roste

Pepřové spreje se prodávají jako horké koláče, protože podle místních médií se Švédsku narůstá počet znásilnění a dalších násilných útoků.

Ilustrační foto
20. srpna 2019 - 03:20

V průběhu června až srpna zaznamenali prodejci a výrobci pepřových sprejů používaných pro sebeobranu 90% nárůst tržeb.

„Maloobchodní řetězec Kjell & Company oznamuje, že to vypadá tak, že v srpnu stoupne prodej pepřovýcg sprejů o 90% více než v červnu.  Údaje o obratu v posledních měsících jsou označovány jako „akcelerující, rostoucí trend“, informují švédské večerní noviny Expressen.

Společnost Plegium vyrábí i prodává sebeobranný sprej, tak tvrdí, že „ v posledních třech letech se prodej neustále zvyšoval, ale letos v létě „skutečně  explodoval“.

Další internetový e-shop, která prodává spreje na sebeobranu pod názvem „Bodyguard“, uvedla, že její tržby za minulý měsíc vzrostly o 21 procent, a to navzdory novým společnostem, které vstoupily na trh s pepřovým sprejem.


„Švédské léto bylo otřeseno řadou znásilnění. Nejvýznamnější události se odehrály v Uppsale, kde se od 3. do 7. srpna uskutečnily dvě dokončená znásilnění a dva pokusy o znásilnění, “ píše  Expressen.

Studentka z Uppsaly Carolina Tuulaová, 23 letá, koupila pepřový sprej po znásilnění ve městě začátkem srpna.

„Neřekla bych, že se cítím mnohem bezpečněji, ale cítím se trochu lépe když mám sprej,“  říká studentka.


Úřady začaly doporučovat švédským ženám, aby se zdržely chůze nebo jízd na kole v prostorech, které nejsou dobře osvětlené, a také že jako návštěvníci večírků by měli myslet na to, aby zůstali  nebo se vrátí domů dříve než v noci.

„Pachatelé hledají osamělé muže a ženy, takže je důležité, nechodit sami. Nebojte se chodit po osvětlených ulicích a ne sám v uličkách nebo parcích. Neváhejte s někým mluvit na cestě domů, požádat o odvoz nebo jít společně v rámci známé skupiny, “ řekl policejní mluvčí pro Expressen.

(rp,prvnizpravy.cz,expressen,foto:arch.)